Tuvāko gadu laikā Inčukalna pazemes gāzes krātuve (Inčukalna PGK) atkal varētu sasniegt 100% piepildījumu.
To intervijā DB norāda AS Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne, piebilstot, ka šādu mērķi izdosies sasniegt, ja tiks nodrošināts pakāpeniski pieaugošs pieprasījums pēc dabasgāzes uzglabāšanas. Z. Kotāne atzīmē, ka 2019./2020. gada iesūknēšanas sezonā Inčukalna PGK rezervēts par 24,4% vairāk jaudas, nekā sākotnēji prognozēts, tādējādi sasniedzot maksimālo šīs sezonas krātuves piepildījumu. Šajā sezonā paredzēts iesūknēt vēl par 25% vairāk dabasgāzes nekā iepriekšējā gadā.
Fragments no intervijas
Kas veicināja interesi par iespējām glabāt gāzi Inčukalnā?
Šis gads vēlreiz apliecina, ka dabasgāze ir globāls resurss un tās cenu ietekmē globāli faktori. Šis ir pirmais gads, kad dabasgāzes tirgū ir sašķidrinātās dabasgāzes pārprodukcija – dabasgāzes pieprasījums ir mazāks, nekā ražotāji var piedāvāt. Tā rezultātā strauji kritās dabasgāzes cenas, sasniedzot 8,9 EUR/MWh, kas ir zemākā cena pēdējo gadu laikā. Līdz ar to tirgotāju interese par iespējām izveidot dabasgāzes uzkrājumus, reaģējot uz cenu izmaiņām globālajā tirgū, auga. Vienlaicīgi cenu prognozes 2019./2020. gada ziemai saglabājas iepriekšējā līmenī, radot interesi par krātuvju izmantošanu. Šobrīd Eiropā vidēji krātuvju piepildījums jau sasniedzis 80%, kas ir netipiski augsts. Ja salīdzinām piepildījumu augusta sākumā ar situāciju pirms gada, tad šogad krātuves ir piepildītas par aptuveni 20% vairāk. Arī Latvijas tirgotāji darbojas līdzīgi kā citviet Eiropā. Lai gan sezonas sākumā veiktās tirgus dalībnieku aptaujas liecināja, ka interese par krātuvi būs līdzīga iepriekšējo gadu rādītājiem, kam arī bijām gatavi, dabasgāzes cenas samazinājuma dēļ tā būtiski pieauga, turklāt salīdzinoši vēlu iesūknēšanas sezonā. Proti, krātuves produktu rezervācija tika uzsākta jau gada pirmajos divos mēnešos, sasniedzot 4,15 TWh, taču lielākais rezervāciju apjoms tika sasniegts maijā – 10,2 TWh, kam sekoja rezervētas 1,36 TWh jūnijā un 2,78 TWh jūlijā. Diemžēl lielākajām krātuves rezervācijām nesekoja atbilstoša apjoma piegādes iesūknēšanai, atliekot tās uz vēlāku laiku.
Gada sākumā intervijā DB norādījāt, ka gāzi krātuvē glabā 10 līdz 15 tirgotāji. Kā situācija ir mainījusies?
Šobrīd uzglabāšanas līgumi ir noslēgti ar 18 tirgotājiem. Viens tirgotājs savu darbību ir pārtraucis, savukārt vairāki jauni tirgotāji ir izrādījuši interesi noslēgt līgumus. Ņemot vērā izmaiņas, kas saistītas ar vienoto dabasgāzes tirgus izveidi no 2020. gada 1. janvāra, daži tirgotāji plāno slēgt līgumus pēc tam, kad tiks apstiprināti jaunie normatīvie akti. Jāteic, ka šis ir gads, kad tirgotājiem ir ne tikai interese nopirkt krātuves jaudu, bet tiešām dabasgāzi arī krātuvē iesūknēt. Tāpēc mēs esam pagarinājuši iesūknēšanas sezonu līdz 13. novembrim, lai pielāgotos tirgotājiem un tie spētu efektīvāk īstenot veiktās rezervācijas.
Vai šobrīd gāzi krātuvē glabā arī kādi nozīmīgi spēlētāji no Lietuvas, Igaunijas, varbūt Somijas vai citām valstīm?
Mēs esam noslēguši līgumus ar vairākiem uzņēmumiem, kas reģistrēti ārpus Baltijas, bet ir ieinteresēti darboties Baltijas tirgū. Somijas tirgotāji savu darbību aktīvi varēs uzsākt tikai pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas Somijā, kas plānota no 2020. gada janvāra. Uzskatu, ka Somijas tirgus atvēršana ir lieliska iespēja Baltijas tirgotājiem, kuri jau ieguvuši pieredzi, darbojoties brīvā tirgus apstākļos, un varēs izmantot iespēju paplašināt savas ģeogrāfiskās darbības laukumu.
Ko rezervēto jaudu kāpums liecina par krātuves stratēģisko lomu reģionā?
Krātuve ir reģiona stratēģiskais aktīvs, un primāri šī stratēģiskā nozīme ir jāvērtē apgādes drošības kontekstā. Šī gada interese par krātuvi būtiski pārsniedz tos apjomus, kas nepieciešami apgādes drošības mērķiem, un iezīmē citu būtisku tendenci – krātuves nozīmi dabasgāzes cenas vadībā, radot konkurētspējīgus apstākļus Baltijas tirgotājiem un arī dabasgāzes galapatērētājiem. Bez krātuves šādus periodus, kad dabasgāzes cena būtiski samazinās, tirgotāji nevarētu izmantot, jo nebūtu iespējas dabasgāzi uzglabāt.
Visu rakstu lasiet 11. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!