Pasaulē ir ap 63 000 MNK aptuveni ar 800 000 meitas uzņēmumiem un miljoniem piegādātāju un vairumtirgotāju. Tajā pašā laikā, tikai 500 (1) lielākās rūpniecības korporācijas kontrolē 70% no pasaules tirdzniecības un šis procents pēdējo divdesmit gadu laikā ir nepārtraukti pieaudzis.
Tās pārvalda arī 90% no pasaules tiešo ārvalstu investīciju apjoma.
200 MNK kopējie pārdošanas apjomi ir līdzvērtīgi 28% no pasaules IKP, bet tās nodarbina mazāk par 1% no pasaules darbaspēka.
No 100 lielākajām ekonomikām pasaulē, 51 ir multinacionālās korporācijas, tikai 49 ir valstis (dati balstīti uz salīdzinājumu starp korporatīvo pārdošanas apjomu un valstu IKP). Tas nozīmē, ka, piemēram, General Motors tagad ir lielāks nekā Dānija, Daimler ir lielāks nekā Polija, Royal Dutch Shell ir lielāks nekā Venecuēla, IBM ir lielāks nekā Singapūra un Sony ir lielāks nekā Pakistāna. Top 200 multinacionālo korporāciju kopējie pārdošanas apjomi ir lielāki nekā visas pasaules ekonomika mīnus 10 lielāko valstu ekonomikas.
Vairāk nekā puse no Top 200 MNK pārdošanas apjomiem ir tikai piecās tautsaimniecības nozarēs, arī uzņēmumu koncentrācija šajās nozarēs ir liela. Puse no kopējā pārdošanas apjoma Top 200 MNK ir tirdzniecībā, automobiļu ražošanā, banku, mazumtirdzniecības un elektronikas jomā. Šajās un arī citās nozarēs bieži vien ir ļoti liela tirgus koncentrācija.
Piemēram, automašīnu ražošanā Top 5 uzņēmumi veido gandrīz 60 procentus no pasaules tirdzniecības. Elektronikas nozarē Top 5 uzņēmumi ir ieguvuši vairāk nekā pusi no pasaules tirdzniecības apjoma. Top pieci uzņēmumi kontrolē arī vairāk nekā 30 procentus no aviokompāniju, kā arī degvielas, ķīmisko produktu un medikamentu ražošanas nozaru pasaules tirdzniecības apjoma.
Viena trešdaļa no pasaules tirdzniecības ir vienkārši darījumi starp dažādām vienībām pašās multinacionālajās korporācijās.
Secinājums Latvijas uzņēmumiem? Iespēju kļūt par vienu no MNK piegādātājiem meklē daudzi uzņēmumi. It īpaši tas ir interesanti, ja varētu kļūt par piegādātāju globālās vērtību ķēdēs (GVĶ), kurus izveido multinacionālās korporācijas. Vairāk par GVĶ nākošajā rakstā.
(1) http://www.corpwatch.org/article.php?id=377