Indonēzijas prezidents Susilo Bambans Judojono atvainojies Singapūrai un Malaizijai par mežu ugunsgrēkiem, kuru dēļ plašas teritorijas abās valstīs pārklājis smogs, kas kļuvis par smagāko Dienvidaustrumāzijas gaisa piesārņojuma krīzi pēdējo 16 gadu laikā.
Indonēzijas prezidents atvainojies pirmdienas vakarā, kad smogs bija pārklājis Malaizijas galvaspilsētu Kualalumpuru. Savukārt Singapūrā, kura jau vairākas dienas cīnās ar gaisa piesārņojumu, situācija bijusi labāka, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi. «Kā prezidents es atvainojos un ceru uz mūsu draugu Singapūrā un Malaizijā sapratni,» sacījis Indonēzijas prezidents. Susilo Bambans Judojono arī uzsvēris, ka viņa valsts dara visu, lai savaldītu mežu ugunsgrēkus kas plosās Sumatras salā. Lai cīnītos ar katastrofu, Indonēzija izmantojot armiju un nepieciešamo darbu veikšanai piešķīrusi 20 miljonus ASV dolāru.
Mežu ugunsgrēku izraisītā piesārņojuma dēļ Malaizija izsludinājusi ārkārtas stāvokli. Vissmagākā situācija saglabājas Malajas pussalas dienvidos, kur varasiestādes aicinājušas cilvēkus uzturēties iekštelpās, bet ārpus tām nēsāt sejas maskas. Singapūrā situācija, salīdzinot ar aizvadīto nedēļu, uzlabojusies, tomēr valsts valdība brīdina atturēties no uzmanības zaudēšanas, jo, mainoties vēja virzienam, situācija var ievērojami pasliktināties arī šeit. Aizvadītajā nedēļā gaisa piesārņojums Singapūrā bija sasniedzis bīstamu līmeni, kas varēja izraisīt smagas veselības problēmas. Singapūras varasiestādes likušas skolām atcelt visus vasarā plānotos pasākumus, bet vietējā televīzijas un sakaru kompānija StarHub Ltd. nedēļas nogalē bez maksas piedāvāja 170 televīzijas kanālus, lai iedzīvotājus pārliecinātu izvēlēties palikšanu iekštelpās. Mežu ugunsgrēki Indonēzijā izraisījuši diplomātiskus protestus no tās kaimiņvalstīm.
Tikmēr Indonēzijas policija arestējusi divus Sumatras zemniekus, kuri apsūdzēti mežu dedzināšanā, lai atbrīvotu vietu lauksaimniecības zemēm. Tajā pašā laikā Indonēzijas varasiestādes atzīst, ka zemnieki nav bijuši saistīti ar kompānijām, kuras valsts tur aizdomās par mežu ugunsgrēku veicināšanu. Aizvadītajā nedēļā Indonēzija pavēstīja, ka pie mežu ugunsgrēku izraisīšanas vainojamas vairākas kompānijas, kas centušās no kokiem atbrīvot zemi. Indonēzijas pārmetumus izpelnījušies celulozes un palmu eļļas giganti Asia Pacific Resources International Holdings un Sinar Mas Group, kuru jau agrāk kritizējusi Greenpeace.
Pirms vairākiem gadiem – 1997. gadā – reģions jau piedzīvoja smagu gaisa piesārņojuma krīzi, kuru izraisīja mežu ugunsgrēki. Valstu ekonomikām katastrofa toreiz izmaksāja ap deviņiem miljardiem ASV dolāru. Analītiķi norāda, ka šī gada mežu ugunsgrēki varētu izmaksāt daudz vairāk.