Aptuveni puse vīriešu vecumā no 15 gadiem Latvijā 2013.gadā bija smēķētāji, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktais pētījums Health at a glance 2015.
Kopējais smēķētāju īpatsvars Latvijā 2013.gadā bija 34%. Sieviešu vidū smēķētāju īpatsvars bija 18%. Pētījums parāda, ka smēķētāju daudzums Latvijā kopš 2000.gada ir mazliet palielinājies. 2000.gadā smēķētāju īpatsvars Latvijā bija 33%.
Pētījumā, kurā apkopoti dati par 34 OECD dalībvalstīm, kā arī partnervalstīm, tajā skaitā Brazīliju, Kostariku, Ķīnu, Kolumbiju, Indiju, Indonēziju, Latviju, Lietuvu, Krieviju un Dienvidāfriku, Latvija smēķētāju īpatsvarā ieņem trešo vietu. Virs tās ir Indonēzija, kurā smēķē 38% iedzīvotāju. Indonēzijā smēķē vairāk nekā 70% vīriešu, bet sieviešu smēķētāju skaits nesasniedz pat 5%. Savukārt Grieķijā, kura pētījumā ieņem pirmo vietu ar 39% smēķētāju, sieviešu un vīriešu īpatsvars ir ļoti līdzīgs. Grieķijā smēķē vairāk nekā 40% vīriešu un 35% sieviešu.
Vidējais OECD rādītājs ir 20%. Lielbritānijā smēķē 20% iedzīvotāju, Vācijā un Itālijā - 21%, savukārt Spānijā un Francijā - 24%. Abās pārējās Baltijas valstīs smēķētāju īpatsvars ir zemāks nekā Latvijā. Igaunijā smēķē 26% iedzīvotāju, savukārt Lietuvā - 22%.
Lietuvieši pētījumā savukārt ieņem pirmo vietu alkohola lietošanā. Lietuvā alkohola patēriņš 2013.gadā sasniedzis 14 litrus uz vienu iedzīvotāju, kas ir par četriem litriem vairāk nekā 2000.gadā. Lietuvai seko Austrija un Igaunija, kurās alkohola patēriņš ir 12 litri uz vienu iedzīvotāju.
Latvija šajā sarakstā ir mazliet tuvāk OECD vidējam rādītājam, kas ir 8,5 litri vienam cilvēkam. Latvijā viens cilvēks gadā patērē aptuveni 10 litrus alkohola.
Viszemākais alkohola patēriņš pētījumā konstatēts Indonēzijā, kur alkohols gandrīz nemaz netiek lietots. Arī Turcijā alkohola patēriņš ir zem diviem litriem uz vienu iedzīvotāju.