Starpnozaru mākslas grupas Serde mākslinieku rezidenču centrs priecē un provocē aizputniekus.
«Aizpute – tā ir dzīves nejaušība,» saka starpnozaru mākslas grupas Serde dibinātāja Signe Pucena. Viņa un dzīvesbiedrs Uģis ir kurzemnieki, bet jau ilgāku laiku dzīvoja Rīgā, bija nodibinājuši organizāciju un tūkstošgades sākumā kopā ar kolēģiem braukāja pa Latviju ar projektu Citas preces. Tā atbrauca arī uz Aizputi, kas pašiem jau iepriekš bija zināma. Staigājot pa pilsētu, iegāja Atmodas ielas 9. nama pagalmā paskatīties, kā izskatās. Viss bija pamests, un domubiedriem radās doma noliktavas ēkā ierīkot darbnīcas.
«Tajā laikā Rīgā bija ekonomiskais uzplaukums. Nebija iespējams jaunam māksliniekam, tikko beigušam akadēmiju, kam nav nekāda pamata zem kājām, dabūt telpas, kur strādāt ar keramiku, materiāliem, kas ir liesmojoši, lieli un smagi,» situāciju 2002. gadā atceras Signe. Serdes pārstāvji vērsās pilsētas domē, lai noskaidrotu, vai īpašums ir pieejams. Toreizējais mērs Pēteris Hanka ar sajūsmu teica – ņemiet. Tomēr ar nosacījumu, ka jāņem arī dzīvojamā māja, kas ir uz tā paša gruntsgabala. Tā bija pavisam bēdīgā stāvoklī. No pagalma puses aiznagloti daudzi fragmenti, otrā stāva sauso tualešu stūris nokritis lejā, siena izbrukusi.
Kolēģis Jānis Zvirgzds ieteica sazināties ar būvniecības arheologu Juri Zviedrānu. «Manā atmiņā palicis, kā mēs ar Zviedrānu te staigājam. Viņš visu ko rāda un stāsta, un uzbur ārkārtīgi pozitīvu vīziju – paskaties, kas par grīdas dēļiem, kādas griestu sijas, šitās vēl jūsu un jūsu bērnubērnu mūžu turēs! Tas, ka dažas sienas grūst, nekas, to sakārtosiet,» stāsta Signe. Pēkšņi viss šķita iespējams. Biedrība piekrita māju ņemt savā paspārnē un apsaimniekot.
Viss pašu rokām
«Tajā brīdī pārtapām par būvniekiem un restauratoriem. Viss ir darīts ar mūsu pašu un domubiedru rokām,» saka Signe. Pie Eiropas Savienības finansējuma vēsturiskā mantojuma atjaunojošajai Serdei neizdevās tikt. Un droši vien labi, ka tā. «Daudzas mums zināmas muižas, aizdomīgi un mazāk aizdomīgi objekti atdzima, tika pārbūvēti par miljoniem. Tas, ka mēs netikām pie naudas, māju ir pasaudzējis no sapostīšanas. Diezin vai tad, ja pirmajā projektu konkursā būtu saņēmuši atbalstu, atklātu jūgendstila un bīdermeijera stila griestu krāsojumus.» Tādi Serdes mājā aplūkojami trijās telpās un citās Kurzemes turīgo pilsoņu ēkās vairs nav redzami. Vēl ir durvis ar āderējumu un citi elementi, ko parādīt kā paraugu jaunajai paaudzei. Sākumā Signe un Uģis uz Aizputi braukāja no Rīgas, taču vienā brīdī sajuta, ka gatavi pārcelties uz šejieni, lai dzīvotu. Organizācijas juridiskā adrese kā pirmsākumos aizvien ir Rīgā, Aizputē ir struktūrvienība, kas nu jau pārņēmusi lielāko daļu darbību. Serdes kodols ir Signe, Uģis un Ance Ausmane, kura darbojas Aizputē, pētniece Ieva Vītola Rīgā, ir vēl daudzi citi, kas pieslēdzas uz konkrētu notikumu, pasākumu organizēšanu.
Visu rakstu lasiet 10. jūlija laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!