Piesaistot policijas spēkus, uzņēmēji atgūst grāmatvedības dokumentus, kas pazuduši kopā ar pašu grāmatvedi. Virkne mazo uzņēmēju mēnešiem ilgi dzen pēdas mīklaini pazudušai grāmatvedei un firmu grāmatvedībai. Piesaistot policiju, izdevies atgūt daļu no dokumentiem, bet grāmatvede turpina strādāt ar jauniem klientiem, tiesībsargiem apgalvojot, ka nekādus dokumentus nav piesavinājusies.
Uzņēmēji norāda, ka grāmatvedes Lāsmas Majores-Menjokas un grāmatvedības dokumentu nozušanas dēļ nav iespējams laikus VID iesniegt nepieciešamos pārskatus un sagatavoties tematiskajām pārbaudēm. Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu, sods par grāmatvedības un pārskatu iesniegšanas noteikumu neievērošanu visiem cietušajiem uzņēmumiem kopā var sasniegt 7500 Ls. Tā kā likumdošana paredz, ka atbildību par grāmatvedības standartu ievērošanu uzņemas kompānijas vadība, tad cietušajiem draud izslēgšana no PVN maksātāju reģistra un soda naudas, kas mazajiem uzņēmējiem var būt arī nāvējošas.
Kavējas iejaukties
Par L.Majores-Menjokas un viņas uzņēmuma SIA Zelta padoms darbībām saņemtas vismaz trīs sūdzības dažādās policijas pārvaldēs. Valmieras policija par dokumentu slēpšanu uzsākusi kriminālprocesu un tiesa piemērojusi viņai drošības līdzekli - parakstu par dzīves vietas nemainīšanu. Sadzīt rokā pazudušo uzņēmēju centusies arī Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), kura ar Zelta padomu bija noslēgusi vienošanos par divu bezdarbnieču nodarbināšanu grāmatveža palīdžu amatā. Tomēr vienošanās lauzta pēc tam, kad L.Majore-Menjoka pazudusi kopā ar bezdarbniecēm paredzēto darba samaksas daļu, Db informēja aģentūrā.
Arī Db neizdevās sazināties ar L.Majori-Menjoku.
Rīgas pilsētas Galvenās policijas pārvalde atteikusi vienam no uzņēmējiem kriminālprocesa uzsākšanu, bet Baložu policijas iecirknī pieņemts lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu. Tiesībsargājošās institūcijas uzskata, ka, pamatojoties uz savstarpējo līgumu starp kompāniju un grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju, cietušajam ir jāvēršas tiesā civiltiesiskā kārtībā.
Meklē jaunus klientus
L.Majore-Menjoka no poligrāfijas uzņēmuma SIA Contego vadītāja Aiņa Sproģa sākusi izvairīties pērnā gada oktobrī, stāsta uzņēmējs. Kad grāmatvede uz e-pastiem un telefona zvaniem ilgstoši nav atbildējusi, uzņēmuma vadītājs interneta forumā uzgājis arī citus uzņēmējus, kuru grāmatvedība arī bija nozudusi kopā ar šo pašu grāmatvedi. Turklāt šādu darba stilu viņa piekopusi jau ilgāku laiku - vismaz no pērnā gada sākuma. Uzņēmēji uzzinājuši, ka L.Majore-Menjoka arī tagad turpina piedāvāt grāmatvedības pakalpojumus un tiekas ar potenciālajiem klientiem.
Pēc vairāku mēnešu meklējumiem cietušie uzņēmēji uzzinājuši, ka daļa no kompānijas grāmatvedības varētu atrasties L.Majores-Menjokas uzņēmuma Zelta padoms juridiskajā adresē Valmierā. Telpas grāmatvede pametusi tādā steigā, ka tur atstājusi gan dokumentus, gan datoru. Neziņā palikušas arī divas Zelta padoma grāmatveža palīdžu amatos nodarbinātās bezdarbnieces. Biroju ēkas pārvaldnieks, kuram L.Majore-Menjoka palikusi parādā arī par telpu īri, piekrita uzņēmējiem palīdzēt un atdot dokumentus.
Meklējumi turpinās
Valsts policijas Valmieras rajona policijas pārvaldē apskatot izņemtos dokumentus, atklājās, ka biroju ēkas pārvaldnieka noglabātajās kastēs ar Zelta padoma mantību atrodami vismaz 15 uzņēmumu dokumenti, starp tiem arī SIA Contego grāmatvedības dokumenti.
Tomēr A.Sproģis atzīst, ka diemžēl grāmatvedes medības vēl nav beigušās, jo vēl joprojām iztrūkstot 2007. gada dokumentu, kuru trūkuma dēļ kompānijai jau radušās nepatikšanas ar VID. Dienesta inspektori uzskata, ka uzņēmējs pats vainīgs grāmatvedības nozaudēšanā, tādēļ brīdinājuši, ka kompānija tiks izslēgta no PVN maksātāju reģistra, neskatoties uz to, ka Contego atzīta par cietušo krimināllietā.
Policijai tāpat kā uzņēmējiem nav īstas skaidrības par to, kādēļ L.Majore-Menjoka šādi rīkojusies. Tiesa, grāmatvede saņēmusi priekšapmaksu par padarāmo darbu, ko nav paveikusi, apgalvo uzņēmēji.
Neatbild ne par ko
Viens no cietušajiem uzņēmējiem, juridisko pakalpojumu uzņēmuma SIA International Business agency valdes priekšsēdētājs, Ingus Mats norāda uz kompāniju vadītāju neapskaužamo situāciju - saskaņā ar likumdošanu, atbildību par grāmatvedības esamību un tās atbilstību standartiem jāuzņemas uzņēmuma valdei. VID uzliktais sods ir jāsamaksā trīs mēnešu laikā, arī gadījumā, ja tā piemērošana tiek apstrīdēta. Savukārt, ja cietušais uzņēmums vēršas tiesā pret vainīgo grāmatvedi, tiesvedība ilgst gadiem, turklāt, visticamāk, L.Majorei-Menjokai nav tādu līdzekļu, lai spētu visiem cietušajiem uzņēmumiem atmaksāt zaudējumus.
Pat, ja pēc VID lēmuma apstrīdēšanas tiks atdota samaksātā soda nauda, līdz tam laikam mazie uzņēmumi jau var būt bankrotējuši, skaidro uzņēmējs. Neskatoties uz to, I.Mats apņēmies apstrīdēt Baložu policijas lēmumu izbeigt krimināllietu pret L.Majori-Menjoku.
Uz nelielajām izredzēm atgūt zaudējumus norāda arī Valmieras rajona policijas pārvaldes vecākais inspektors Jānis Kalniņš, atzīstot, ka "teorētiski grāmatvedis jau neatbild ne par ko".