Ministriju komunikācijas trūkuma dēļ zemniekiem līdz ar pārreģistrēšanos komercreģistrā var zust privilēģijas, bet reforma draud izgāzties.
Problēmas radušās Tieslietu un Finanšu ministrijas komunikācijas ķēdē un, spriežot pēc ministriju sniegtajiem skaidrojumiem, var domāt, ka katra no tām runā par dažādiem zemnieku, zvejnieku un individuālo uzņēmumu reformas realizēšanai nepieciešamajiem likumiem un Ministru kabineta (MK) lēmumiem.
Saskata draudus
Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš skaidro, ka, saskaņā ar MK apstiprinātajiem koncepcijas variantiem, Zemnieku un zvejnieku saimniecību likums paredz, ka zemnieku un zvejnieku saimniecībām būs SIA statuss, taču tām tiek garantēta virkne privilēģiju. Piemēram, gadījumos, kad gada apgrozījums nepārsniedz 200 000 latu, veikt vienkāršāku grāmatvedību, nekā tā noteikta sabiedrībām ar ierobežotu atbildību. Tieslietu ministrijas neizpratni radījuši Finanšu ministrijas izveidotie un valdībā jau apstiprinātie likumprojekti par grozījumiem Gada pārskata likumā un likumā par grāmatvedību. Saskaņā ar TM speciālistu skaidrojumu šie Finanšu ministrijas iecerētie grozījumi paredz, ka neatkarīgi no zemnieku vai zvejnieku saimniecības apgrozījuma pēc pārreģistrēšanās tās būs spiestas kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. G. Bērziņš norāda, ka tā tiek likvidēta viena no būtiskākajām privilēģijām un tā rezultātā zemniekiem tiks uzkrauta jauna administratīvā nasta, kas prasīs papildu izdevumus.
Cita interpretācija
Savukārt Finanšu ministrija uzskata, ka Tieslietu ministrijas skaidrojums ir neprecīzs. Saskaņā ar FM Komunikācijas departamenta informāciju, gan zemnieki, gan zvejnieki, izvēloties, par kādu juridisko personu pārreģistrēties, varēs izvēlēties arī grāmatvedības veidu. «Ja zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieks būs ierakstīts komercreģistrā kā individuālais komersants un šī individuālā komersanta apgrozījums no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nepārsniegs 200 000 latu, tad šī persona kārtos grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā,» skaidro Finanšu ministrija, norādot, ka privilēģijas netiek atņemtas, ir tikai jāizvēlas, kādā formā pārreģistrēties. G. Bērziņš gan norāda, ka šāda interpretācija ir pretrunā ar sākotnējo reformas ieceri. «Individuālais komersants ne ar ko neatšķiras no zemnieku saimniecības, sākotnējā iecere bija nodalīt atbildību, lai zemnieks problēmu gadījumā neatbildētu ar visu savu mantu. Finanšu ministrijas piedāvātā risinājuma realizēšanas gadījumā reforma zaudēs jēgu,» ir pārliecināts ministrs.
Zemnieki nemierā
Zemnieku Saeimas biroja vadītāja Rita Sīle stāstīja, ka «neesot tādu lauksaimnieku, kas būtu sajūsmā par pārreģistrēšanos». «Tām saimniecībām, kuras līdz šim pašas pratušas taisīt vienkāršā ieraksta grāmatvedību ar vienkāršotu gada bilanci, vajadzēs pielāgoties SIA pielāgotajiem noteikumiem un ir ļoti ticams, ka vismaz daļai vajadzēs ņemt ārpakalpojumu, lai tiktu ar šo uzdevumu galā, bet tie būs jauni izdevumi,» apliecinot, ka arī Zemnieku Saeimas izpratnē zemnieku un zvejnieku saimniecībām nebūs iespējams izvēlēties grāmatvedības vešanas standartus, stāsta R. Sīle. Latvijas zivsaimnieku asociācijas vadītājs Inārijs Voits gan uzskata, ka visiem komerczvejniekiem ir jāstrādā ar vienādiem noteikumiem. «Es domāju, ka reforma ir loģisks risinājums un tā ir jāveic,» saka viņš.
Reformu atliek
Tieši šo atšķirīgo izpratņu dēļ valdība nolēma, ka iecerēto zemnieku, zvejnieku saimniecību un individuālo uzņēmumu reformu atliks par vienu gadu, tādējādi to sāks ar 2010. gadu. Db jau rakstīja, ka šā gada 31. janvārī Saeima pieņēma Zemnieku un zvejnieku saimniecību likumu, nosakot tajā pārejas periodu no 2009. gada 1. janvāra līdz 2010. gada 30. jūnijam, kura laikā zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kā arī individuālajiem uzņēmumiem ir jāveic pārreģistrācija komercreģistrā vai arī jāveic likvidācija. Termiņā - sākotnēji līdz 2010. gada 30. jūnijam, bet grozījumu projektā - līdz 2011. gada 30. jūnijam nepārreģistrētās zemnieku un zvejnieku saimniecības, kā arī individuālie uzņēmēji tiks izslēgti no Uzņēmumu reģistra neatkarīgi no tā, vai tiem būs kreditori vai ne.