Sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu Latvijai jāpanāk ap 7 % budžeta deficīts, un tam ir argumenti, uzskata ekspremjers Ivars Godmanis.
Finanšu ministrs Einārs Repše devies uz Vašingtonu, lai sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF) vienotos par iespējamo budžeta deficīta apjomu Latvijā. I. Godmanis iesaka sarunās kā argumentu izmantot situāciju citās Eiropas valstīs. Saskaņā ar The Economist publicētajiem aktuālajiem datiem Eiropas Savienības valstīs pie līdzīga IKP krituma kā Latvijā budžeta deficīta apjoms ir lielāks, norādīja Ivars Godmanis LNT raidījumā 900 sekundes. Tam, viņaprāt, jābūt argumentam sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu.
"Cik mums reāli jāsamazina, salīdzinot ar 2008. gadu? Tie ir 15 % no visiem izdevumiem, turklāt daļa jau samazināta 2008. gada decembrī. Tagad vēl jāsamazina par 8 %," norādīja I. Godmanis.
Visvairāk pret plānoto samazinājumu protestējot ministrijas, kurām dcembrī samazināts salīdzinoši maz, tāpēc tagad nākas samazināt vairāk - Izglītības un Zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija, Zemkopības ministrija, Veselības ministrija.
Tomēr, īstenojot Godmaņa nosaukto samazinājumu, vēl 142 miljonus nāktos samazināt pašvaldībām, un tad varētu plānot 7 % budžeta deficītu, kas, pēc ekspremjera domām, ir pilnīgi reāli.
"Jautājums ir, kur ņemt naudu? Ja samazina pensijas, tad mēs laužam valsts morālo mugurkaulu," norādīja I. Godmanis.
Viņš arī uzsvēra, ka visus 80 miljonus nevarēs paņemt no sociālā budžeta. "Kādu daļu var paņemt, bet paņemot visu, var izrādīties pārāk sāpīgi," uzsver I. Godmanis.
Valdībai vajadzētu noteikt algu robežu, no kuras daļu samaksas būtu jāsaņem valsts obligācijās, iesaka bijušais premjers Ivars Godmanis."
Samazinot algas, netiek samazināti izdevumi - par elektrību, komunālajiem pakalpojumiem jāmaksā tāpat, atzina I. Godmanis LNT raidījumā 900 sekundes. Tāpēc viņš varot ieteikt valdībai noteikt darba samaksas robežu, no kuras daļu algas izmaksātu valsts iekšējā aizņēmuma obligācijās.Pēc I. Godmaņa teiktā, šāds solis atvieglotu vienošanos ar sociālajiem partneriem, galvenokārt, arodbiedrību. Tas uzliktu valstij pienākumu rūpēties par lata stabilitāti ilgtermiņā, lai cilvēki nezaudētu obligācijās ieguldīto. Obligācijas varētu atmaksāt aptuveni 2012. gadā.