G20 sanāksme, kas šodien notiek Pitsburgā, oficiāli paziņos, ka kļuvusi par galveno pasaules ekonomikas noteicēju, atceļot no šī statusa G8.
To, atsaucoties uz kādu vārdā neminētu ASV administrācijas pārstāvi, raksta The Wall Street Journal. Šāds pavērsiens izriet no spēku samēru maiņas pasaules ekonomikā, kur trešo vietu ietekmīguma ziņā tagad ieņem Ķīna, apsteidzot Vāciju, svarīgu lomu spēlē arī Indija un Brazīlija, kas neietilpst G8 sastāvā.
Ņemot vērā finanšu sektora lielo ietekmi uz šo krīzi, G20 sammita dalībnieki vienojušies, ka pret baņķieru bonusiem jāvēršas stingrāk. G20 valstu līderi apspriedušies gan par to, ka banku sektoram nepieciešama lielāka uzraudzība un caurspīdīgums, gan par to, ka bonusu izmaksas lielums procentuāli būtu jāsamazina atkarībā no bankas finanšu rādītājiem. Tāpat sasniegta apņemšanās, ka vēlākais 2012. gada beigās būs izstrādāti jauni banku sektora uzraudzības noteikumi, kas novērsīs šādas finanšu krīzes atkārtošanos, raksta forbes.com.
Atšķirībā no iepriekšējām krīzēm, šīs pasaules krīzes pārvarēšanā noteicošā loma esot tieši jaunattīstības valstīm, līdz ar to G20 uzdevums ir uzlabot sadarbības politiku šajā jomā. «Mēs pūlamies izveidot sadarbību, kas aptvertu visu pasauli,» intervijā BBC atzinis britu premjers Gordons Brauns. Kopējie sasniedzamie mērķi ir tādi, ka pasaules ekonomikai jāsamazina savu atkarību no Amerikas patēriņa, Ķīnai jāpalielina iekšējais patēriņš, ASV jāsamazina ārvalstu aizņēmumu apjomi, bet eiropiešiem jālikvidē investīciju barjeras.
G8 tomēr savu darbību turpinās, taču turpmāk vairāk pievērsīsies tādiem jautājumiem kā starpvalstu drošība, ziņo Bloomberg. G20 ietvaros pārstāvēto valstu kopējās IKP veido 85% no pasaules IKP. Tajā ietilpst Argentīna, ASV, Austrālija, Brazīlija, Dienvidkoreja, Dienvidāfrikas Republika, Eiropas Savienība, Francija, Indija, Indonēzija, Itālija, Japāna, Kanāda, Krievija, Ķīna, Lielbritānija, Meksika, Saudi Arābija, Turcija un Vācija.