G20 valstu līderi nolēmuši, ka aizdevējiem jāveido milzīgas augstas kvalitātes kapitāla rezerves, ziņo thisismoney.co.uk.
Tas nozīmēs, ka finanšu institūcijām tiks prasīts turēt lielas summas rezervēs, kas darbosies kā «spilvens» pret vēl vienu finanšu krīzi.
Banku vadītāji jau brīdinājuši, ka šis solis «apkraus» viņus ar vairāk nekā 4 triljonus Lielbritānijas mārciņu lielām papildu izmaksām.
Bankām tiks dots atelpas brīdis, lai sagatavotos jaunajiem noteikumiem, kas nestāsies spēkā pirms 2012.gada.
Tie tiks ieviesti pakāpeniski, piekāpjoties Francijai un Vācijai, kuras nikni pretojušās šim solim, bažījoties, ka to bankas ir visvairāk apdraudētas. Lielbritānija piekritusi, ka jaunā režīma pārāk ātra ieviešana negatīvi ietekmētu kreditēšanu un radītu otrreizējas ieslīgšanas recesijā risku.
Detalizētāka informācija par šo pasākumu sekos tikai pēc nākamā G20 samita Seulā, Dienvidkorejā, kas notiks vēlāk šajā gadā.
Samita paziņojumā teikts, ka kapitāla apmērs būs ievērojami lielāks un kapitāla kvalitāte - ievērojami labāka, kad jaunie noteikumi tiks pilnībā ieviesti.
Tas ļaušot bankām bez valdību atbalsta izturēt tāda smaguma satricinājumus kā nesenā finanšu krīze.
Pagaidām gan nav panākta vienošanās par potenciālajām sankcijām, ar kurām saskarsies bankas, kuras nespēs ievērot šos noteikumus.
Kā vēsta MarketWatch, G20 valstu līderi svētdien arī panākuši vienošanos par kopīgiem mērķiem attiecībā uz budžeta deficītu un parādu samazināšanu, bet valdībām ļauts izmantot savas metodes, lai sasniegtu kopīgos mērķus.
«Stabilas fiskālās finanses ir būtiskas, lai sekmētu atlabšanu, nodrošinātu elastību, lai reaģētu uz jauniem satricinājumiem, nodrošinātu kapacitāti, lai risinātu iedzīvotāju novecošanu, un izvairītos no nākamo paaudžu atstāšanas ar deficītu un parādu mantojumu,» teikts G20 paziņojumā, akcentējot, ka valstīm ar nopietnām finanšu problēmām ir jāpaātrina konsolidācijas temps.
Mērķi ir balstīti uz priekšlikumu, ko izteicis Kanādas premjerministrs Stefans Hārpers (Stephen Harper). Tas paredz samazināt valstu budžeta deficītus uz pusi līdz 2013.gadam. Vienošanās arī aicina valstis «stabilizēt vai samazināt» to valsts parāda attiecību pret iekšzemes kopproduktu.
Taču pēc tam, kad dažas G20 valstis, ieskaitot ASV, Japānu un Indiju, iebilda, deficītu un parādu samazināšanas mērķi tika aprakstīti vairāk kā cerības nekā konkrēti termiņi. G20 kopīgajā paziņojumā skaidri norādīts, ka no Japānas netiek sagaidīta kopīgo mērķu sasniegšana, kas saistīts ar gadiem ilgo stagnāciju valsts ekonomikā un faktu, ka tās milzīgais parāds lielā mērā pieder japāņu nevis ārvalstu investoriem.
Kanādas premjerministrs reportieriem stāstījis, ka Kanāda abus mērķus varētu sasniegt jau līdz 2011.gadam.
Savukārt ASV prezidenta Baraka Obama administrācija svētdien informējusi, ka tā strādās, lai samazinātu ASV fiskālo deficītu līdz 3% no IKP līdz 2015.gadam.