Eiropas Savienība (ES) iztikusi «pēdējo brīdinājumu» Ungārijai, aicinot sakārtot valsts likumdošanu, kas izmainīta pērnā gada nogalē un rada draudus demokrātijai.
Pretējā gadījumā - ja Ungārija nespēs sakārtot valsts likumus, kas regulē to, kā valstī tiek sadalīta vara, ES uzsāks «juridiskas darbības», vēsta nytimes.com.
Eiropas Komisijas (EK) brīdinājums ir uzskatāms par precedentu, un tas izteikts kā atbilde pērnā gada beigās veiktajiem grozījumiem Ungārijas konstitūcijā, kas mainījuši Ungārijas premjerministra Viktora Orbana (Viktor Orban) vadītās valdības ietekmi tādās sfērās kā bankas, tiesas un mediji.
Ārzemju kritiķi un protestētāji Ungārijā pauduši viedokli, ka V. Orbana virzītā politikai ir autoritārisma pazīmes, jo, izmantojot viņa ievērojamo vairākumu parlamentā un tādējādi izmantojot likumvaru, viņš apdraud preses un tiesnešu brīvību. Brisele ir nobažījusies arī par Ungārijas Centrālās bankas neatkarību, Briseles redzeslokā nonācis arī likums, kas paver iespēju parlamentam atbrīvot no amatiem tiesnešus un prokurorus, viņu vietā ieceļot savas kandidatūras. Tāpat Briseli uztrauc valsts datu aizsardzības institūcijas neatkarība.
«Daudzi jaunpieņemtie noteikumi neatbilst ES normām,» norādīja EK. Komisija turpinās Ungārijas likumu analīzi un pieņems lēmumu par procesa uzsākšanu otrdien, 17. janvārī.
«Pastāv reālas bažas, ka Ungārija varētu «noiet no sliedēm,» norādija Eiropas Padomes ģenerālsekretārs Torbjerns Jaglands. Francijā, Strazbūrā bāzētā Eiropas Padome atbild par cilvēktiesību jautājumu ievērošanu. Ungārijas valdība pavēstījusi, ka tā «ir gatava sarunām un risinājumu meklēšanai».