Pārtikas ražotājiem jāsāk izvērtēt izmantoto pārtikas piedevu nepieciešamība un ietekme uz vidi.
Tas jādara, jo jau pēc pāris gadiem spēkā stāsies regula, kas varētu liegt izmantot dažus konservantus, garšas pastiprinātājus un krāsvielas. Eiropas Parlaments pirmajā lasījumā apstiprinājis regulu, kura paredz stingrāku kontroli pār pārtikas ražošanā izmantotajām piedevām, aromatizētājiem un fermentiem. Regula tālākai izskatīšanai tiks nodota ES dalībvalstu pārstāvjiem Eiropas Savienības Padomē. Taču ziņojuma par pārtikas piedevām autore eiroparlamentāriete Asa Vestlunde (Asa Westlund) Db pastāstīja, ka jau šobrīd ar padomi uzsāktas pārrunas par šo regulu un tās liecinot, ka vienoties par to dalībvalstīm nebūs problēmu. Tas nozīmē, ka jau pēc pāris gadiem attiecīgā regulu pakete varētu stāties spēkā.
Liegs maldinošās
Viens no regulā iekļautajiem punktiem paredz, ka pārtikā nevarēs izmantot piedevas, kas patērētājam rada maldinošu iespaidu par produktā esošajiem ingredientiem. Piem., šobrīd ES ir atļauts izmantot krāsvielu, kas rada maldinošu iespaidu par lielāku gaļas īpatsvaru desās nekā tas ir patiesībā. Līdz ar patērētāja maldināšanu šī krāsviela ir radījusi arī aizdomas, ka tā rada pastiprinātu risku saslimt ar vēzi. Arī garšas pastiprinātāju izmantošana tiks kontrolēta, un tos nedrīkstēs pievienot pārtikai, ja tādu pašu efektu varēs panākt ar dabīgām garšvielām. Pie tam regula paredz, ka par dabīgām pārtikas piedevām varēs dēvēt tikai tādas, kurās dabīgie produkti veido ne mazāk kā 95 % īpatsvara. Šajā atrunā Eiropas Parlaments guvis virsroku pār pielaidīgāko Eiropas Komisiju, kura «dabīguma slieksni» vēlējās ne zemāku par 90 %. Līdz ar regulas stāšanos spēkā ražotājs nevarēs izmantot konservantus, ja tie neradīs neapšaubāmu labumu patērētājam. A. Vestlunde stāstīja, ka šobrīd konservanti bieži tiek izmantoti, lai radītu iespaidu par preces svaigumu, kaut arī tas neatbilst realitātei. Tādēļ šo pārtikas piedevu izmantošana uzņēmumiem būs jāpamato.
Vides faktora ietekme
Jaunums pārtikas piedevu kontrolē būs tas, ka lielāka vērība tiks pievērsta arī vides faktoram. Ir zināms, ka tirgū pastāv piedevas, kas cilvēka organismā nelabvēlīgas reakcijas nerada, taču, izvadītas no organisma, tās kaitīgi ietekmē apkārtējo vidi, piem., tās nav iespējams izfiltrēt no ūdens. Šobrīd ES ir atļautas 300 pārtikas piedevas, kuras paredzēts izvērtēt un pārbaudīt to ietekmi uz cilvēka organismu gadu pēc regulas stāšanās spēkā. Atļautās piedevas arī tiks regulāri pārbaudītas un pārbaužu rezultāti salīdzināti ar jaunāko zinātnisko pētījumu atziņām. Tomēr regulā arī paredzēts mehānisms, kas aizsargās ražotājus no liekiem tēriņiem. Piem., ja pēkšņi atklāsies, ka kāda līdz šim atļauta piedeva ir jāizņem no izmantojamo piedevu saraksta, tad ražotājs to tomēr varēs vēl izmantot, līdz būs beigušies šīs piedevas uzkrājumi vai piedevai būs iztecējis derīguma termiņš. Lielāka uzmanība pārtikas sastāvam būs jāpievērš arī tirgotājiem, jo regula aizliedz tirgot trešajās zemēs ražotu pārtiku, kurā ietilps ES neakceptētas piedevas. Šāds aizliegums pastāv arī šobrīd, taču līdz ar regulas stāšanos spēkā izmaiņas atļauto piedevu sarakstā varētu parādīties daudz biežāk nekā līdz šim.
Problēmas ar atzīšanu
Līdz šim Latvijā nav normatīvo aktu, kas regulētu pārtikas piedevu, aromatizētāju un fermentu atzīšanas procedūru, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) informācija. Pārtikas piedevu lietošanas un aprites kārtību nosaka MK noteikumi Nr.158 «Noteikumi par obligātām nekaitīguma prasībām pārtikas piedevām un pārtikai, kurā izmantotas pārtikas piedevas, kā arī prasības pārtikas piedevu marķējumam». Tajos iestrādātas visas līdz šim ES spēkā esošās direktīvas par pārtikas piedevu lietošanu, lai neradītu tirgus un konkurētspējas barjeras Latvijas ražotājiem. Noteikumu izpildi kontrolē Zemkopības ministrijas Pārtikas un veterinārais dienests un līdz šim būtiski pārkāpumi nav konstatēti. Savukārt pārtikas aromatizētāju aprite Latvijā notiek saskaņā ar MK 1998.gadā pieņemtajiem noteikumiem Nr.131 «Noteikumi par aromatizētāju lietošanu pārtikā» (ar grozījumiem, kur iestrādātas visas ES direktīvas par aromatizētājiem). ZM prognozē, ka pēc regulu spēkā stāšanās būs nepieciešams izstrādāt normatīvos aktus pārtikas piedevu, fermentu un aromatizētāju monitoringam. ZM pērn izstrādājusi noteikumu projektu par obligātajām nekaitīguma prasībām pārtikas piedevām, pārtikai, kurā izmantotas pārtikas piedevas, un prasības pārtikas piedevu marķējumam. Normatīvajā aktā noteikts, ka Latvijas tirgū izplatāmo pārtikas produktu sastāvā drīkst būt tikai noteikumos minētās pārtikas piedevas. Savukārt pārtikas piedevas E 290, E 938, E 939, E 941, E 942, E 948 un E 949 var pievienot visiem pārtikas produktiem nereglamentētā daudzumā.