Narkotisko un psihotropo vielu lietošanas līmenis jauniešu auditorijā izklaides vietās ir ievērojami augstāks nekā katras valsts iedzīvotāju vidū kopumā, secināts Sabiedrības veselības aģentūras 2008. gada pētījumā Narkotiku lietošana izklaides vietās.
Kā minēts pētījumā, 2007. gadā uzsākti 54 kriminālprocesi par narkotisko vielu glabāšanu reiva pasākumos (10 pasākumi), trīs personas aizturētas par narkotisko vielu iegādāšanos un glabāšanu nakts klubos; izņemts 0.38g kokaīna, 0.25g kokaīna un 5 MDMA tabletes; par narkotisko vielu glabāšanu realizācijas nolūkā pie nakts kluba aizturēta persona, pie kuras atradās 92 MDMA tabletes.
Pērn nelegālajā atkarību izraisošo vielu apritē visvairāk izplatīti ir amfetamīna tipa stimulanti un kanabis grupas narkotiskās vielas. Šo vielu lietošanā un izplatīšanā tiek iesaistīti arvien jaunāki cilvēki, kuri lieto sintētiskās narkotiskās vielas, it īpaši amfetamīna grupas, kuras tiek lietotas un izplatītas jauniešu izklaides vietās. Palielinājies izņemto MDMA tablešu daudzums, tāpat pieaug arī heroīna un kokaīna daudzums narkotisko vielu nelegālajā apritē.
Jauniešu izklaides vietās populāras ir stimulējošās narkotiskās un psihotropās vielas. Piemēram, ekstazī, kas palīdz sasniegt izklaides mērķi, dod ”citu realitātes sajūtu un citu enerģijas lādiņu”, tādējādi nodrošinot iespēju aktīvi atpūsties un dejot visas nakts garumā. Likumsargi norāda, ka ir bijuši gadījumi ar ekstazī tabletēm, kurās iekšā bijusi viela – hlorfenilpiperazīns, ko ekspertīzē nevar atpazīt.
Savu popularitāti izklaides narkotiku jomā zaudējis LSD, jo “cilvēki šodien grib kaut ko just un uztvert, bet ar LSD zūd filma. Grib forši atpūsties”. Visai nepopulāras, aktīvi izklaidējoties, ir opiātu grupas nelegālās atkarību izraisošās vielas, kas pēc savas iedarbības uz centrālo nervu sistēmu darbojas bremzējoši, jo „ko tu tur darīsi ar to diskotēkā, ja tev gribas kaut kur nosnausties”.
Savukārt kokaīns ļoti populārs esot to jauniešu vidū, kuri nāk no labi situētām ģimenēm „kokaīnu lieto vairāk turīgi cilvēki, lai izrādītos”. Klubos, kur narkotiku lietošanu cenšas maksimāli ierobežot, visai reti tiek lietotas intravenozās narkotikas (piemēram, heroīns) un narkotikas ar izteiktu smaržu (piemēram, marihuāna), jo pastāv lielāka iespējamība, ka to lietošanas procesu pamanīs.
Ekspertintervijās tiek minēti atšķirīgi narkotiku izplatības rādītāji jauniešu vidū izklaides vietās, tiesa, visas prognozes mērāmas desmitos procentu punktu – sākot no 20% līdz pat 90% narkotiku lietotāju no visiem izklaides pasākuma apmeklētājiem.
Narkotiku izplatīšanā aizvien biežāk iesaistās meitenes, jo viņas kaut vai stereotipiski sniedz uzticamāku priekšstatu par sevi. Viņām ir lielākas iespējas narkotikas paslēpt - pieredze rāda, ka narkotikas tiek slēptas somiņā, apakšveļā, savukārt alkohols tiek liets smaržu pudelītēs.
Tāpat pastāv mazākas iespējas pārmeklēt meitenes, jo ievērojami lielākā daļa apsardzes darbinieku (līdz pat 80-90%) ir vīrieši.
Pētījumā minēts, ka naktsklubs nebūt nav tā izklaides vieta, kur jaunieši narkotikas izmēģina pirmo reizi - uz klubu nāk jaunietis, kura saistība ar narkotisko vielu lietošanu aizsākusies jau iepriekš. Klubus var apmeklēt jaunieši no 18 gadu vecuma, bet, kā minēts iepriekš, atsevišķas narkotiskās vielas, piemēram, hašišu vai marihuānu daļa jauniešu jau izmēģinājuši pusaudža vecumā.
Mājas ballītēs draugu lokā ļoti bieži tiek izmēģinātas underground jeb melnā tirgus narkotikas – psihotropās vielas, kas nav definētas likumdošanā, kuru lietošanu ekspertīzē grūti konstatēt to sastāva dēļ un kuru iedarbība bieži vien nav prognozējama.
Kā secināts pētījumā, visaugstākais narkotiku lietošanas līmenis ir reiva pasākumos, jo šo pasākumu organizatori orientējas uz narkotisko vielu lietotājiem, kas citos pasākumos tomēr netiek izvirzīts kā prioritāte.
Likumsargu pārstāvji norāda, ka reiva pasākumos nav tik daudz alkohola, ir salīdzinoši lētāks minerālūdens, sulas un alus tieši ar mērķi pasargāt no dehidrācijas: „Ēd ripiņas, iešņauc zālīti un iedzer kādu kokteilīti”. Savukārt pasākumu apsardze šajos pasākumos piever acis, jo tieši no šādiem apmeklētājiem veidojas pasākuma publika un ienākumi.
Saskaņā ar policijas darbinieku novērojumiem, dažādas stimulējošas narkotikas tiek lietotas arī interneta kafejnīcās un spēļu zālēs, „lai saglabātu mundrumu un lai nenāk miegs, tad lieto amfetamīnu”.
Speciālisti norāda, ka Latvijai vājākais posms ir ģimene. Ja ģimenē nav emocionālā kontakta, tad viņš tiek meklēts kaut kur ārpusē - visi, kuri lieto narkotikas, visiem ir problēmas ar attiecībām ar vecākiem.