Latvijas pārtikas preču veikalā iDille gūtā pieredze un mazliet drosmes ļauj atvērt jaunu saldējuma kafejnīcu jeb saldējumnīcu Buržuja brokastis
«Būt buržujam mūsu izpratnē ir idilliska sajūta – dari to, ko gribi, nevis to, ko vajag, t.i., no rīta iedzer sidru vai nesteidzīgi apēd kūku ar kafiju. Tāpēc mums nav vajadzīgi visi cilvēki, kas skrien garām centrālajai stacijai, mēs koncentrējamies uz dzīves baudītājiem,» raksturo Gaitis Burba, saldējumnīcas Buržuja brokastis un Latvijas preču veikala iDille īpašnieks.
Izmanto pieredzi
Pagājušā gada vasarā Rīgas centrā Berga bazārā Skrīveru mājas saldējuma darinātāja Lelde Sotniece bija atvērusi īstermiņa saldējuma kafejnīcu. «Šis ir tā paša projekta turpinājums, bet jaunā ietinamajā papīrā – kopā ar Andrito kafiju, eko kūkām un Latvijas vīniem un sidriem. Tikai ar saldējumu ziemas sezonā būtu grūti. Mēs tikāmies, runājām un sapratām, ka jāizmanto mūsu zināšanas – viņiem ražošanā, mums tirdzniecībā,» saka Gaitis. Viņš uzskata, ka nevajag visu darīt pašiem, tāpēc saldējums ir no Skrīveriem, kūkas cep Beķereja, kafiju grauzdē Andrito kafijas grauzdētavā, bet vīnu un sidru piegādā citi Latvijas ražotāji. «Visu nevajag darīt pašiem – tie ir milzīgi ieguldījumi. Nolēmām piedāvāt atsevišķas augstas kvalitātes mums pašiem mīļas lietas,» saka Gaitis.
Nav noslēpums, ka Rīgā, jo īpaši centrā, kafejnīcu ir ļoti daudz. «Mēs gribējām īpašu konceptu – pārstāvēt Latvijas lietas. Mani iedrošināja tas, ka ir pieredze ar tām strādāt, ir labi partneri,» viņš paskaidro.
Ēkai Berga bazārā, kurā iekārtojusies saldējumnīca Buržuja brokastis, paredzēta rekonstrukcija. Tā kā nav zināms, kad precīzi tas notiks, nomas maksa esot draudzīga. Gaitis teic, ka tas bija labs priekšnosacījums, lai sāktu šo projektu, jo nomas maksa veido lielu izmaksu daļu un tā bieži vien attur no biznesa idejas realizācijas vai arī tās dēļ komersantiem nākoties uzņemties lielas saistības, ko vēlāk grūti pildīt.
Lokāla padarīšana
Paralēli saldējumnīcai Gaitis rosās arī savā Latvijas preču veikaliņā iDille. «Sākām Mildas tirdziņā kā dārzeņu un augļu bodīte, ar laiku apaugām ar dažādiem produktiem. Šobrīd pašsaprotama lieta ir visi sezonas augļi un dārzeņi, un tos papildina visdažādāko Latvijas sīkražotāju un zemnieku saimniecību ražotie produkti,» viņš stāsta. Vienubrīd uzņēmums bija paaudzies un tam bija trīs veikali. Gaitis teic, ka piedzīvojis plašu uzņēmējdarbības pieredzi – strauju biznesa izaug- smi, dažādus eksperimentus, kā arī šķiršanos no sākotnējā biznesa partnera. «Ir bijuši sāpīgi nobrāzumi un puni. Šobrīd strādāju viens, pats apgādāju veikalu, jo visa pamatā ir ciešs un regulārs kontakts ar ražotājiem un zemniekiem. Es izvēlos, ko veikalā pārdodu, tāpēc ir garantēta kvalitāte, kas nevar nevienā posmā pazust,» viņš norāda.
Vietējās preces kļuvušas populārākas – līdz ar dizaina preču veikalu Riija parādījās vēl citi veikali, kas piedāvā pašmāju preces. Kā saglabāt savu seju? «Nedrīkst ieslīgt rutīnā, jāspēj mainīties līdzi laikam, just un cienīt savu pircēju. Mēs sasveicināmies un aprunājamies ar klientiem, apspriežam receptes – te ir personīgs kontakts,» raksturo Gaitis.
Šobrīd iDille veikals atrodas Barona centrā, ko Gaitis vērtē kā labu vietu biznesam. «Vietai jābūt labai. Ja mēs būtu Tallinas un Čaka ielas krustojumā, pilnīgi noteikti nebūtu tādas perspektīvas kā tagad. Te ir cilvēku plūsma un var uzturēt svaigu un plašu sortimentu. Jo mazāk cilvēku, jo šaurāks sortiments un veikals mazāk interesants piegādātājiem,» uzskata Gaitis. Viņš ir novērojis, ka cilvēki iepērkas savā teritorijā, rajonā. Ja kāds dzīvo Jūrmalā vai Teikā, viņš nebrauks iepirkties uz centru. «Tā ir lokāla padarīšana,» spriež Gaitis. Lai arī Barona centrā atrodas arī Rimi, pircēju paradumi ir dažādi – daļa savus pirkumus kombinē, citi iepērkas tikai iDillē, bet vēl viena daļa reizi pa reizei ienāk veikaliņā un saprot, ka šāds koncepts viņus neinteresē.
Visdrīzāk, ar laiku parādīšoties vēl kāds iDille veikals. «Kad tas būs, ir atkarīgs no tā, kur tas būs. Ja būs atbilstoša vieta, tad tāds būs,» saka Gaitis. Piemērota vieta būtu tāda, kur būtu apmierinoša cilvēku plūsma un atbilstoša auditorija. Ņemot vērā, ka šovasar atvērta saldējumnīca, uzņēmējs tuvākajā laikā nevar atļauties atvērt jaunu veikalu.
Nenolaiž rokas
Biznesa sākumposmā iDille strauji attīstījās – bija trīs veikali, noliktava, turklāt divas no trim tirdzniecības vietām bija atvērtas sadarbībā ar piena produktu tirdzniecības tīklu Daugava. Kad šim uzņēmumam radās grūtības, veikali slēgti un attiecīgi problēmas radās arī iDillei, nācās aizvērt abas tirdzniecības vietas, kas bija atvērtas sadarbībā ar šo partneri. «Ir jābūt tālredzīgākiem, nevar visas olas likt vienā groziņā. Kad ieskrienies, viss liekas labi, bet nepieciešams papildu finansējums un prātīgs plāns,» spriež Gaitis. Līdz ar tirdzniecības vietu slēgšanu notika šķiršanās no toreizējiem biznesa partneriem. Tas bija 2012. gada rudenī, un tobrīd Gaitis visu sācis atkal no jauna. «Sākums bija ļoti, ļoti grūts. Bija smagi, paši visu darījām savām rokām, atradām vienkāršākos mēbeļu risinājumus. Tāpat bija grūti atgūt piegādātāju uzticību. Taču, parādot, ka esam godprātīgi, izlīdzinājām attiecības un trijos mēnešos nostājos uz kājām,» viņš atklāj. Vaicāts, kā izdevās nenolaist rokas, Gaitis teic, ka ir uzaudzis daudzbērnu ģimenē un, kopš 1994. gadā atbrauca uz Rīgu no Jelgavas un sāka studēt, visu laiku ir strādājis, darbojies dažādos biznesos un daudz ko ir piedzīvojis. «Sapratu, ka tas, ar ko nodarbojos pēdējos gadus, ir vistuvāk sirdij. Tas arī ir zināmā mērā dzīvesveids – agri no rīta aizbraukt pie zemniekiem, pašam aizvest produkciju uz veikalu, salikt plauktos, sasveicināties ar pircējiem. Veikalnieka dzīvesveidu es negribētu mainīt ne pret ko. Tāpēc arī iespringu,» viņš saka.
Gaitis atzīst, ka nereti biznesa sākumposmā viss šķiet vienkārši un pēc kāda laika entuziasms pieplok. Reizēm nākas sastapties ar naudas grūtībām, tāpēc nepieciešams finansējuma «spilvens» trīs līdz sešu mēnešu izdevumu apmērā, lai varētu darbiniekiem izmaksāt algas un segt pamatizmaksas, lai pārdzīvotu krīzes situācijas. «Ar tādu buferīti vajadzētu rēķināties visu laiku,» viņš uzskata.