69%* Latvijas iedzīvotāju ir pārliecība, ka vadītājs drīkst iedzert nedaudz alkohola un pēc tam vadīt transportlīdzekli. Kā atzīst ceļu satiksmes drošības eksperti, uzskats „vienu jau var” ir maldīgs un bīstams ceļu satiksmes dalībnieku drošībai, jo arī pēc neliela daudzuma alkohola cilvēkiem mainās uztveres un reakcijas ātrums.
Ar sociāli izglītojošu kampaņu Beigta balle, ko rīko Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Satiksmes ministriju un Valsts policiju, aicinās sabiedrību daudz striktāk izturēties pret alkohola lietošanu pirms sēšanās pie stūres, nelietojot nemaz alkohola un neļaujot to darīt arī citiem.
Maldīgs ir uzskats, ka glāze alus nemaina uztveres reakciju
Kā liecina nesen veiktā sabiedrības aptauja*, 53% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vadītājs pēc izdzertas pudeles alus vai sidra, glāzes vīna vai šampanieša vai arī mazās glāzes degvīna vai ruma drīkst vadīt transportlīdzekli. 43% autovadītāju atzīst, ka ir sēdušies pie stūres, pirms tam izdzerot nelielu daudzumu alkoholiskā dzēriena. Sabiedrībā valda uzskats, ka sēsties pie stūres drīkst arī tad, ja izdzerts pavisam neliels daudzums alkohola.
Tādēļ kampaņas viens no uzdevumiem ir mainīt sabiedrības uztveri, ka vadīt transportlīdzekli var arī, ja pirms tam izdzerts neliels alkohola daudzums, piemēram, glāze alus, sidrs. Vienu jau var?! Kā atzīst eksperti, pat neliels daudzums alkoholiskā dzēriena pasliktina uztveri un reakcijas ātrumu, kas var būt par iemeslu ceļu satiksmes negadījumiem. Tāpēc autovadītāji nedrīkst sēsties pie stūres, ja ir lietojis alkoholiskos dzērienus.
Vienu jau var?! Beigta balle! (video)
Ainārs Šlesers, Satiksmes ministrs: „Mēs esam apmierināti ar tendenci sarukt ceļu satiksmes negadījumu skaitam, tomēr joprojām pārāk daudz ir to vadītāju, kas neapzinās sēšanās pie stūres alkohola reibumā sekas un, galvenokārt, to, ka šāda rīcība apdraud jebkuru citu nevainīgu satiksmes dalībnieku dzīvības.”
Andris Lukstiņš, CSDD direktors: „Šī gadā kampaņā Beigta Balle tiek likts uzsvars uz to, ka, ja paredzēts vadīt transportlīdzekli, tad pirms braukšanas nedrīkst lietot nekādu daudzumu alkohola. Lai efektīvāk cīnītos ar ļaunprātīgajiem likumpārkāpējiem, šobrīd ir ierosināti vairāki grozījumi likumos, kas paredzēti, lai mazinātu visatļautības sajūtu un to, ka no soda var vienkārši izbēgt.”
Bieži vien tikpat vainīgi ir arī līdzcilvēki, kas nevis aicina autovadītāju pirms braukšanas nelietot alkoholiskos dzērienus, bet tieši pretēji – mudina „vienu jau var!”. To apliecina arī veiktā pētījuma rezultāti: 75% iedzīvotāju ļautu paziņai saviesīgā pasākumā lietot nedaudz alkoholu, zinot, ka tas pēc mirkļa sēdīsies pie stūres. Bet ko nozīmē nedaudz alkohola – tas, ka nedrīkst alkohola saturs izelpā un asinīs pārsniegt likumā noteikto normu?! Jāņem vērā, ka viens un tas pats alkohola daudzums var atstāt pilnīgi atšķirīgu ietekmi dažādiem cilvēkiem. Jāņem vērā arī laika apstākļi, kuņģa stāvoklis, u.tt..
Pastiprināta uzmanība Jāņos
Ceļu policija arī šogad veiks pastiprinātu patrulēšanu uz Latvijas ceļiem Jāņos, lai darītu visu iespējamo, lai neatkārtotos 2000.gada Jāņu traģēdija ar 26 bojāgājušajiem.
Edmunds Zivtiņš, Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Ceļu policijas biroja priekšnieks: „Jāatzīst, ka pēdējā laikā situācija ar dzērušiem autovadītājiem pie stūres ir nedaudz uzlabojusies diemžēl to joprojām nevar uzskatīt par apmierinošu. Šogad negadījumos, ko izraisījuši iereibuši autovadītāji, bojā gājuši jau 22 cilvēki, kas Latvijai godu nedara. Šajā situācijā vēlreiz vēlos atgādināt, ka alkohols un braukšana pie stūres nav savienojamas lietas. Policija arī turpmāk darīs visu, lai samazinātu dzērušu autovadītāju skaitu, bet pie katra autovadītāja policistu nepieliksi , un situācijas nopietnība ir jāapzinās arī katram autovadītājam pašam.”
Pagājušajā gadā 1477 ceļu satiksmes negadījumos viens no autovadītājiem atradies apreibinošo vielu ietekmē. Turklāt ievainots tika 741 cilvēks, bet 81 gāja bojā, kas ir aptuveni 20% no visiem bojā gājušajiem. Diemžēl par spīti bargajiem sodiem, joprojām liels skaits autovadītāju, sēžoties pie stūres reibumā, turpina apdraudēt savu un nevainīgu līdzcilvēku dzīvības.
Pēdējā laikā parādās jauna tendence – arvien vairāk pieaug to aizturēto transportlīdzekļu vadītāju skaits, kas vadījuši auto, vienlaikus atrazdamies alkohola un narkotisko vielu ietekmē. Lielākā riska grupa ir tieši jaunieši.
Ingrīda Ķirse, ERGO Latvija valdes locekle: „Mēs ticam, ka šīgada kampaņa Beigta balle ar savu tiešumu un skarbumu liks daudziem aizdomāties, ka vienu jau vēl var var būt arī nāves spriedums pašam vai saviem līdzcilvēkiem!"
Straupes narkoloģiskās slimnīcas ārsts narkologs Edmunds Rudzītis: "Neatkarīgi no izlietotā alkohola daudzuma uz cilvēka organismu notiek iedarbība - palēninās reakcijas ātrums uz ierastām lietām. Rezultātā cilvēkam mazinās maņu orgānu refleksi: reakcija vairs nav tik ātra, kustības kļūst mazāk precīzas, pasliktinās redze, dzirde, oža un pat arī garša. Jo vairāk cilvēks iedzer, jo skaļāku mūziku viņš klausās – čukstus un klusu mūziku viņa dzirde vairs neuztver. Alkohols ievērojami sašaurina redzes leņķi, kas samazinās ar katru izdzerto glāzīti. Pie noteikta patērētā alkohola daudzuma cilvēkam zūd sānu redze un acis redz vairs tikai „tuneli”. Savukārt šajā „tunelī” cilvēks nespēj noteikt pareizos attālumus – zūd acu mērs. Ja patiesais attālums līdz kādam punktam ir 5m, tad dzērušam cilvēkam tie var izlikties kā 15 m.
Zinātniski ir pierādīts, ka pat neliela alkohola ietekmē cilvēks nespēj precīzi novērtēt attālumu. Turklāt jāņem vērā, ka lietotā alkohola iedarbība uz katra cilvēka organismu ir individuāla. To var ietekmēt cilvēk izturība vai tieši pretēji – neizturība. Par savu izturību cilvēki bieži kļūdās, jo domā, ka vienmēr spēj paredzēt izturības slieksni un ka tas ir nemainīgs. Tomēr viens un tas pats izdzertais alkohola daudzums katru reizi var iedarboties atšķirīgi, ņemot vērā tādus faktorus kā indivīda fiziskais un morālais stāvoklis, piemēram, no tā, cik gulēts iepriekšējā naktī, ko cilvēks ir ēdis, no stresa u.tml."Latvijas Narkologu asociācijas priekšsēdētāja, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes locekle, Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna: "Sabiedrībā ļoti populārs ir uzskats, ka ļoti neliela alkohola daudzuma lietošana pirms sēšanās pie stūres ir pieļaujama un uzskatāma par normu. Tomēr ir svarīgi apzināties, ka pat vismazākais izlietotais alkohola daudzums rada ietekmi uz cilvēka organismu - koordināciju, redzi, spriest spēju u.c. Ja cilvēks zina, ka viņam pēc brīža būs jāvada automašīna, tad viņam nekādā ziņā nevajadzētu lietot alkoholu, kā arī ļaut to darīt citam vadītājam.
Latvijā mīts par alu kā vieglu alkoholisku dzērienu, kas ātri izdalās no organisma, ir ļoti izplatīts. Tomēr tirdzniecības vietās ir pieejamas ļoti dažādas alus šķirnes ar dažādu alkohola koncentrāciju. Var gadīties, ka viena maza glāzīte stiprā alkohola, piemēram, degvīna, var radīt līdzvērtīgu ietekmi kā viens alus kauss vai arī vīna glāze, kas savukārt bieži tiek uzskatīta par pieļaujamu normu pirms sēšanās pie stūres. Patērētā alkohola daudzumu īpaši jākontrolē karstā laikā, kad pat visniecīgākā alkohola iedarbība ir daudz izteiktāka.
Vēl noteikti vēlos apgāzt mītu par to, ka nākošajā dienā pēc alkohola lietošanas viena krūzīte kafijas, auksta duša u.tml. veicinās ātrāku alkohola izdalīšanos no organisma. Tikai laiks nodrošina alkohola izdalīšanos no organisma, turklāt noteikti ir pietiekami jāizguļas.
Palielinās to gadījumu skaits, kad labākam efektam (īpaši jaunieši) jauc kopā vairāku apreibinošo vielu veidus. Tāpat nereti apreibinošas vielas tiek lietotas kopā ar medikamentiem. Rezultātā apreibinošo vielu iedarbība uz organismu ir daudz izteiktāka, jo šīs vielas pastiprina viena otru, turklāt sekas uz uzvedību ir neparedzamas."
Beigta balle
Visbiežāk alkohols tiek lietots saviesīgos pasākumos, ballītēs. Tādēļ arī par kampaņas vadmotīvu ir izvēlēta frāze beigta balle, kas vienlaikus nozīmē balli ar nelāgu iznākumu un apturētu dzīvi. Kampaņa ilgs līdz pat Jāņiem.
Kampaņas Beigta balle ietvaros tiks demonstrēti TV un audio klipi, kas parādīs, cik viegli var nodzert draugus. Papildus ierastajiem informatīvajiem materiāliem portālā Draugiem.lv ir izveidota speciāla sadaļa Beigta balle ar informāciju par kampaņu, izglītojošu informāciju, Brain spēli, kā arī ikviens portāla lietotājs varēs apņemties nebraukt dzērumā un neļaut to darīt citiem. Šī apņemšanās būs redzama visiem portāla apmeklētājiem. Arī bāros un restorānos tiks izvietoti speciāli informatīvi materiāli un organizētas akcijas, kas atgādinās par nesēšanos pie stūres reibumā. Tas tiek organizēts sadarbībā ar Latvijas viesnīcu un restorānu asociāciju. Sadarbība ir uzsākta arī ar Statoil degvielas uzpildes stacijām un Rimi lielveikaliem.
* Interaktīva aptauja, ko pēc CSDD pasūtījuma veica E-spy 2008.gada maijā. Aptaujā piedalījās ap 800 Latvijas iedzīvotāju.