Eiropas krājēji drīzumā savu naudu varēs virzīt pirmā vecā kontinenta marihuānas biržā tirgotā fonda (ETF) daļu virzienā.
Pieejamā informācija liecina, ka Kanādas uzņēmums Purpose Investments Vācijā plāno sākt tirgot Medical Cannabis and Wellness ETF akcijas, kurš savukārt uzpirks reģiona publiski kotētos medicīniskās marihuānas, marihuānas eļļas un citu legālo šīs nozares uzņēmumu vērtspapīrus. Pagaidām pieejamā informācija liecina, ka šis fonds prasīs 80 centus par katriem ieguldītiem 100 eiro.
Fonda pārstāvji cer, ka interese par šādiem ieguldījumiem būs gan no privāto baņķieru, gan institucionālo investoru puses.
"Medicīniskās marihuānas industrijai ir milzīgs potenciāls, un tā saskaras ar nozīmīgu investoru interesi. Līdz šim Eiropas investoriem bijusi ierobežota pieeja šim tirgum," Financial Times skaidro HANetf pārstāvji.
50 miljardu un "vairāk" tirgus
Marihuānas fondu popularitātes plūdi pēdējos gados pāršalkuši Ziemeļameriku, kur līdz ar šīs substances legalizācijas bumu, daudzi gribējuši paspēt ielēkt šajā jaunajā, perspektīvajā izaugsmes vilcienā. Kādu laiku šis vilciens arī visai vareni brauca uz priekšu, kas šādu uzņēmumu akciju investoriem ļāva tikt pie dāsnas peļņas. Tiesa gan, pagājušajā gadā tas visai pamatīgi uzspieda pa bremzēm, un daudzu šīs nozares kompāniju vērtspapīru cena planēja zemāk.
Pasaulē lielākais šāds fons ir ETFMG Alternative Harvest, kura daļas cena 2019. gada saruka par 28,5%. Otrs lielākais šāds fonds ir Kanādas Horizons Medical Marijuana Life Sciences ETF, kura cena saplaka par trešo daļu.
Katrā ziņā šai nozarei potenciāls ir, lai gan pagaidām ir grūti atsijāt uzvarētājus no zaudētājiem (un joprojām ir cenu burbuļa risks). Jefferies analītiķu aprēķini liecina, ka legālās marihuānas tirgus 2029. gadā var palielināties vismaz līdz 50 miljardiem ASV dolāriem no 11 miljardiem dolāriem 2018. gadā.
Ir atsevišķas aplēses, ka "zālītes" tirgus pēc 10 gadiem var būt par trīs reizes lielāks nekā minētās aplēses. Ir bijušas arī daudz runas, ka lielie alkohola ražotāji kādā brīdī ar marihuānas nozari saplūdīs kopā (ir jau bijuši arī konkrēti darījumi).
Legālajai zālītei svētība pat no Anglijas baznīcas
Katrā ziņā marihuāna gūst arvien lielāku atzinību, un FT ziņo, ka pat Anglijas Baznīca jau 2018. gada oktobrī no sava aizliegto ieguldījumu saraksta izsvītroja medicīniskās marihuānas nozares uzņēmumus (pieejamā informācija liecina, ka šī baznīca gan ir skeptiskāka pret legālo zālīti, kas paredzēta ikdienas lietošanai). Investīciju pasaule ir ļoti plaša, kur veiksmīgu ieguldītāju vidū var būt ne tikai kādi finanšu grandi, bet pat baznīcas.
Anglikāņu baznīca ir interesanta ar to, ka tās investīcijām ļoti laba atdeve ir arī ilgākā termiņā - būtībā tā izgriezusi pogas Volstrītas profesionāļiem. Tā pārvalda investīciju portfeli aptuveni 13 miljardu sterliņu mārciņu apmērā. Anglikāņu baznīca norādījusi, ka, ņemot vērā organizācijas reputāciju, tā iegulda tikai tai morāli pieņemamās un ētiskās lietās.
DB jau rakstījis, ka marihuānas nozarē investoriem ir milzīgs apdedzināšanās potenciāls. Izaugsmes iespējas šiem uzņēmumiem, nenoliedzami, ir, lai gan tie nu saradušies gluži kā sēnes pēc lietus un tiek izcelts, ka tas novedis pie marihuānas pārprodukcijas. Sevišķi strauji marihuānas nozares akciju cena debesīs skrēja līdz ziņām par to, ka Kanādā 2018. gada rudenī ikdienas lietošanai tika legalizēta šī substance (Kanādā gan pēc marihuānas legalizācijas tās pārdošanas apmēri nav auguši tik strauji, kā iepriekš cerēts).
ēc tam gan tendence pavērsās pretējā virzienā un daļēji nostrādāja «pērc baumas, pārdod ziņas» fenomens. Tas saistīts ar to, ka tirgus dalībnieki kāda notikuma iestāšanās varbūtību jau laicīgi mēdz ierēķināt finanšu aktīvu vērtībās. Tas arī nozīmē, ka uz šādas pārliecības rēķina bieži cenas palielinās. Savukārt brīdī, kad notikums patiešām piepildās, daudzi tirgus dalībnieki izlemj fiksēt peļņu no agrākā dāsnā pieauguma. Tas noved pie tā, ka pat pēc nosacīti labiem (bet gaidītiem) jaunumiem dažkārt vērojama riska aktīvu cenu samazināšanās.