Secinot, ka esošo likumdošanu nav nepieciešams mainīt, bez tālākas virzības ir apstājusies iecere izvērtēt iespējas ierobežot ārzonu uzņēmumu līdzdalību valsts iepirkumos, vēsta LETA.
Viena no iecerēm bija arī noteikt, ka valsts iepirkumos startējošajiem ofšoriem būs jāatklāj savi īpašnieki.
Kā uzsvērušas Finanšu un Tieslietu ministrijas, kā arī Valsts kanceleja, jautājums par patieso labuma guvēju atklāšanu tika sakārtots, pieņemot grozījumus Komerclikumā. Tie paredzēja, ka uzņēmumam informācija par patieso labuma guvēju būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram, un šīs ziņas nepieciešamības gadījumā būs pieejamas tiesībaizsardzības iestādēm un kontroles iestādēm nodokļu administrēšanas un publiskā iepirkuma, kā arī publiskās un privātās partnerības jomā.
Saeima minētos likuma grozījumus pieņēma pērnā gada 8.jūlijā, un grozījumi stājās spēkā 13.jūlijā.
Atbildīgās institūcijas gan apstiprina, ka diskusijās par šo jautājumu iepriekš tika aktualizēta tēma par patiesā labuma guvēju atklāšanu tiem ofšoriem, kas piedalās valsts un pašvaldību iepirkumos. Pēc valdības uzdevuma pērnā gada septembrī arī tika sagatavots attiecīgs ziņojums.
Izanalizējot situāciju informatīvā ziņojumā, Finanšu ministrija secināja, ka Publisko iepirkumu likums nav īstā vieta, kur regulēt informācijas atklātības jautājumus, vai kādā mērā ierobežot kapitāla izcelsmes valsts uzņēmumus. Ziņojumā arī tika secināts, ka nekāda tālāka darbība un lēmumi nav nepieciešami, līdz ar to Valsts kanceleja ziņojumu nosūtīja ministriem zināšanai, un to tā arī nevirzīs izskatīšanai valdības sēdē.
LETA jau ziņoja, ka pērn, izpildot iepriekš doto uzdevumu, tika sagatavots ziņojums vadībai par iespējām ierobežot ārzonu uzņēmumu līdzdalību valsts rosinātos iepirkumos. FM tolaik norādīja, ka mērķis ir nevis cīņa ar ofšoriem, bet gan izpētīt iespējams ierobežot attiecīgo personu dalību tieši publiskajos iepirkumos.
Eiropas Savienības (ES) un nacionālo tiesību aktu izpētes rezultātā, kā arī ņemot vērā ES noteiktās tirgus pieejamības saistības gan pret Pasaules tirdzniecības organizācijas nolīguma par valstu līgumiem dalībvalstīm, gan arī citām valstīm un teritorijām, tajā skaitā vairākām zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām, FM konstatējusi būtiskus šķēršļus ierobežojumu noteikšanai minētajās valstīs un teritorijās reģistrētu personu dalībai publiskajos iepirkumos.
Tika secināts, ka šāda prakse nepastāv arī Igaunijā un Lietuvā.