Ērtas un ergonomiskas darba vietas nodrošināšana ir ieguldījums darbinieku veselībā, kas pēc tam nesīs augļus darba ražīguma formā.
DB aptaujātie speciālisti gan norāda, ka nav māksla iegādāties ergonomiskākos krēslus un veselībai labvēlīgāko biroja tehniku, bet jāprot tos pareizi pielietot. «Biežākie veselības riski, ja cilvēks ikdienā nepareizi strādā pie datora, ir tādi, ka visbiežāk viņam parādās muguras lejas daļas sāpes, acu sausums un saspringums plecu joslā, kā arī mēdz parādīties tirpšana roku pirkstos un ir saspringti, sāpīgi ikru muskuļi. Ja ir ievēroti visi ergonomikas principi un regulāras pauzes, darbam pie datora nevajadzētu izraisīt nekādas problēmas,» stāsta veselības centra Vivendi fizioterapeite Līga Māķēna.
Elko Baltijas pārdošanas direktors Andrejs Gavrilovs teic, ka tipiskākās kļūdas, izvēloties biroja tehniku, ir nepareizi novērtētas vajadzības un vēlme ietaupīt – ja izvēlas lētāko biroja tehniku, tai var būt nepietiekama veiktspēja. Piemēram, birojā ar 20 darbiniekiem ir vērts iegādāties jaudīgāku printeri vai kopētāju, lai izvairītos no gaidīšanas rindā pēc izdrukām. Taujāts, kāds ir minimālais biroja tehnikas komplekts katram darbiniekam, A. Gavrilovs atzīst, ka ir grūti sniegt universālu padomu, jo biroji ir dažādi. Visbiežāk standarta komplekts ir dators, printeris ar vai bez kopēšanas un skenēšanas funkcijām, dažādi aksesuāri, taču prasības grafiskajiem dizaineriem un grāmatvežiem var būt krasi atšķirīgas. Universāls ieteikums lietotāja labsajūtai ir izmantot lielākus monitorus (24’’ vai vairāk), jo tas ir ērti.
«Arī mēs savā uzņēmumā rūpējamies par darbiniekiem, regulāri mainot iekārtas uz jaunākām. Ja kādam nepieciešams galds ar augstuma regulāciju vai lielāks monitors, tas tiek nodrošināts. Darbiniekam svarīgi strādāt ar labu tehniku, kas palīdz būt efektīvam, tādēļ regulāri piedāvājam arvien jaudīgākus piezīmju datorus vai citu datortehniku. Kā saka Ričards Brensons, parūpējies par darbiniekiem, un viņi parūpēsies par klientiem. Es pilnībā piekrītu šim teicienam,» atzīst A. Gavrilovs.
Biroja tehnikas jomā izvēles iespējas nudien ir plašas, un pasaules lielākie tā saucamie A klases zīmoli (piemēram, HP un Dell) palielina savu daļu biroja datoru tirgū. A. Gavrilovs skaidro, ka galvenokārt tas notiek tāpēc, ka ir novērojams globāls procesoru deficīts un pašmāju datortehnikas ražotājiem ir grūtāk piedāvāt konkurētspējīgas cenas. Tomēr ir sagaidāms, ka tendence mainīsies līdz ar deficīta mazināšanos. Piezīmju datori kļūst mazāki, plānāki un vieglāki, ar palielinātu baterijas ilgtspēju. Arvien vairāk lietotāju izvēlas plānos t.s. ultrabook formāta piezīmju datorus. Printeru ražotāji piedāvā arvien ekonomiskākas drukas iekārtas, tādējādi turpina samazināties vienas kopijas pašizmaksa. Daudz tiek darīts, lai arvien uzlabotu krāsainās drukas kvalitāti. Vērts pieminēt globālo ekotendenci, jo ražotāji arvien vairāk piedāvā energoefektīvākas iekārtas, kas mazina ietekmi uz dabu. Veselības saudzēšana ir viens no aspektiem, kas produktam var sniegt priekšrocības, kad pircējs nonāk līdzīgu ražojumu priekšā. Ražotāji turpina attīstīt ekrāna matricas, ieviešot arvien jaunas tehnoloģijas, kas palīdz uzlabot attēla kvalitāti. Nevienu vairs nepārsteidz ekrāni ar 4K izšķirtspēju, un parādās arī 8K iekārtas. Tiesa gan, tehnoloģiskie risinājumi pagaidām apsteidz interneta veiktspēju, kas nespēj piegādāt augstas kvalitātes saturu tiešsaistē. Taču arī pašlaik mūsdienīgiem ekrāniem ir iespēja mainīt spilgtuma iesta- tījumus atbilstoši apgaismojuma līmenim telpā, kas uzlabo lietotāja labsajūtu, mazina diskomfortu un saudzē redzi,» stāsta A. Gavrilovs.
Accenture darba vides un nekustamā īpašuma vadītāja Latvijā Inga Zvaigzne piekrīt, ka jebkurš tirgus dalībnieks mūsdienās uzlabo savu produktu kvalitāti un klāstu. Biroja tehnikas ražotāji ne tikai strādā pie datoru veiktspējas, bet arī seko jaunākajām tendencēm ergonomikā, darbinieku labsajūtā un veselībā. Monitoru ražotāji piedāvā modeļus, kuriem var pieregulēt augstumu, virzienu, skata leņķi. Apgaismojuma ražotāji pēta gaismas intensitātes un spektra ietekmi uz darbinieku labsajūtu un produktivitāti un piedāvā to pielāgot dienas bioritmiem.
Visu rakstu lasiet 2. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!