Būtiski pieaudzis jauniešiem piedāvāto darba vietu skaits vasaras brīvlaikā – skolēni varēs ne tikai nopelnīt, bet arī veidot izpratni par darba attiecībām
2019. gadā Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) līdzfinansēs 6388 darba vietu izveidi skolēnu vasaras darbam, kas ir par 1308 vairāk nekā pērn. 2018. gadā no valsts budžeta šim mērķim atvēlēti 1,24 miljoni eiro, bet šogad uzņēmēji saņems 1,64 miljonus eiro. Šogad pieteikumus nodarbināt skolēnus bija iesnieguši 726 darba devēji, kopumā piedāvājot 8573 darba vietas. Tās ir dažādas – pieprasīti ir palīgstrādnieki, pārdevēji un bibliotekāri, lidostas pasažieru apkalpošanas aģenti, datorsistēmu tehniķi un dažāda veida asistenti.
Ne tikai iespēja nopelnīt
Šogad NVA organizētajā pasākumā viena skolēna dalības ilgums būs mēnesis. Darba devēji saņems dotāciju skolēna mēneša darba algai 50% apjomā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Savukārt, nodarbinot skolēnu ar invaliditāti, dotēta tiek minimālā mēneša darba alga pilnā apjomā. Darba devēji saņems arī dotāciju skolēna darba vadītāja darba algai – vienu desmito daļu no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Par skolēna ar invaliditāti darba vadīšanu darba vadītājs saņems 60% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Visi skolēni būs apdrošināti pret nelaimes gadījumiem darba vietās.
Lielākā problēma, ar ko saskaras uzņēmēji, nodarbinot skolēnus, ir darba pieredzes trūkums, teic NVA Pakalpojumu departamenta Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika. «Lielākajai daļai skolēnu tā ir pirmā darba vieta, tādēļ liela daļa darba devēju sākotnēji apmāca un iepazīstina skolēnu ar darba pienākumiem. Daudzi darba devēji atzīst, ka skolēni ir ieinteresēti un motivēti veikt savus pienākumus un pret uzticētajiem darbiem izturas atbildīgi,» viņa stāsta. Skolēni uzzina, kas ir darba tiesiskās attiecības, darba līgums, darba vide, darba kolektīvs, darba pienākumi un darba disciplīna. Viens no mērķiem – jau skolas laikā sniegt jauniešiem noderīgu nākotnē, praktisku priekšstatu arī par darba meklēšanu: kas ir CV, darba pārrunas, darbinieku atlase pie darba devēja, darba meklētāju savstarpējā konkurence darba tirgū. «Tā ir iespēja nopelnīt algu par padarīto darbu, iegūt turpmākajā dzīvē vērtīgu darba pieredzi un praktisku priekšstatu par darba vidi, pienākumiem un darba tiesiskajām attiecībām. Darba devējiem savukārt tā ir iespēja ne vien apliecināt savu sociālo atbildību un palīdzēt jauniešiem iegūt darba pieredzi un iemaņas, bet arī vienkāršākos darbos aizvietot pamatdarbiniekus, kuri dodas atvaļinājumā,» skaidro V. Leončika.
Visu rakstu lasiet 20. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!