Privāta vidusskola Patnis, kas Latvijā darbojas jau 30. gadu, investējot nepilnu pusmiljonu eiro pirmajā būvniecības kārtā, paplašina savu darbību, uzsākot jaunas ēkas būvniecību.
13. jūnijā ēkas pamatos iemūrēta laika kapsula. Jaunā ēka tiks veidota, integrējot ilgtspējīgus risinājumus gan komunikācijās, gan iekštelpu interjerā. Projektu realizē arhitektu birojs “ar.4”, ko vada arhitekts Andris Vītols, projekta arhitekte - Ieva Spriņģe.
Būvniecība plānota divās kārtās – pirmā kārta tiks uzsākta šajā vasarā un plānots, ka nākamā mācību gada pēdējo zvanu skolēni varēs sagaidīt jau jaunajā ēkā. Katrā no kārtām plānots izbūvēt aptuveni 300 kvadrātmetru platību. Izmantojot koka konstrukcijas, ventilāciju ar rekuperāciju, kā arī apkures sistēmu ar siltumsūkni, tiks nodrošināta gan samazināta CO2 pēda, gan iespēja skolēniem uzturēties labi ventilētās telpās visa mācību gada garumā, kas pozitīvi ietekmes koncentrēšanās spējas un samazinās vīrusu izplatības riskus.
“Nav noslēpums, ka mūsdienīgai mācību videi ir tieša ietekme uz izglītības kvalitāti un skolēnu motivāciju. Veidojot jauno ēku saskaņā ar ilgtspējas principiem, izvēloties videi draudzīgus un dabiskus materiālus, saglabājot koka elementus iekštelpu dizainā un izmantojot dažādus elektroenerģijas taupīšanas instrumentus, vēlamies mudināt bērnus un jauniešus aizdomāties par šīm lietām arī savā ikdienā. Patnis šobrīd izstrādā STEAM skolas konceptu, plānojot uzsākt tā īstenošanu ar 2023./2024.mācību gadu, tas nozīmē fokusu uz starpdisciplināru sadarbību un projektos balstītu mācīšanos un esam droši, ka jaunā ēka sekmēs šīs pieejas īstenošanu,” uzsver skolas dibinātāja Zane Ozola.
“Šī viennozīmīgi būs vieta, kur daba “ienāks” klasē tiešā un pārnestā nozīmē un esam droši, ka tas sniegs papildus iedvesmu gan bērniem, gan pedagogiem. Arī dažādas formas un izmēra klašu telpas lieliski atbilst nākotnes izglītības tendencēm. Skola jau sen vairs nav vieta, kurā skolotājs stāv klases priekšā un stāsta, bet skolēni tikai klausās, tā ir vieta, kur strādāt komandās, sadarboties, radīt inovācijas, un jaunā ēka palīdzēs to darīt,” stāsta Andris Vītols.
Ēkā plānota efektīva apkures sistēma – siltumsūkņi un siltās grīdas, kas ne tikai nodrošinās zemu enerģijas patēriņu, bet arī uzskatāmi parādīs, kā dabas doto enerģiju pārvērst siltumā. Skolas pārstāvji norāda, ka skolēni tiks iepazīstināti ar ēkā izmantotajām tehnoloģijām, vienlaikus mācoties par enerģijas patēriņu, tās taupīšanu, videi draudzīgu risinājumu izmantošanu u.tml.