Vai vadības maiņa Cemex, par valdes priekšsēdētāju Enrikes Garsijas vietā ieceļot Greiemu Raselu, nozīmē līdzšinējā vadītāja intervijā DB pausto iespēju, ka izmaksu un biznesa risku dēļ Cemex ražošanu Latvijā varētu samazināt?
Nē, jo uzņēmuma pieredzējušo vadītāju rotācija pa biznesa vienībām pasaulē gan Cemex, gan citos lielos starptautiskos uzņēmumos ir vispār pieņemta prakse, kas ļauj dalīties ar labākajām zināšanām un efektīvi īstenot uzņēmuma biznesa stratēģiju. Tomēr jāatzīmē, ka tādiem uz eksportu orientētiem uzņēmumiem kāds ir Cemex Latvija, uzņēmumu konkurētspēju veicinoša valsts politika ir ļoti nozīmīga. Mēs šobrīd ražojam ar tādu pašu jaudu kā līdz šim un turpinām konstruktīvu dialogu ar valdību par iespējām mazināt Latvijā pastāvošos biznesa riskus. Ja dažādu vietējo un arī ārējo biznesa šķēršļu kombinācija mums būs īpaši nelabvēlīga, tad, protams, var tikt izskatīta iespēja samazināt mūsu ražošanas jaudu.
Kurš ir nozīmīgākais traucēklis Cemex biznesam Latvijā – elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente (OIK) elektrības cenā, ēnu ekonomika būvniecībā vai samocītā atkritumu apsaimniekošana, kuras dēļ kurināmo Brocēnu ražotnei vedat no Lielbritānijas?
Es teiktu, ka visi minētie un vēl citi papildu faktori kā piemēram, kritiskais vietējās ceļu infrastruktūras stāvoklis un neprognozējamais kaimiņš austrumos, veido diezgan sarežģītu biznesa vidi ārvalstu investoram, kāds ir Cemex. No otras puses, mēs vienmēr esam bijuši proaktīvi savā dialogā ar valdību, lai atbalstītu viņu centienus risināt šos jautājumus un atrast piemērotākos risinājumus.
Jāatzīmē, ka ir arī pozitīvi signāli, kas demonstrē, ka valdība, lai gan lēni, tomēr dodas pareizā virzienā. Mūsu uzņēmums konkurē ar reģionāliem un ES valstu tirgiem, kuros elektrības cenas, un attiecīgi arī ražošanas izmaksas, ir ievērojami zemākas nekā Latvijā. Elektrības OIK samazināšana ražotājiem Latvijā ir būtiska, lai saglabātu viņu konkurētspēju ārvalstu tirgos. Pozitīvi vērtēju nesen izskanējušo paziņojumu par iniciatīvu Latvijā samazināt OIK energoietilpīgajiem uzņēmumiem saskaņā ar Eiropas Komisijas nesen pieņemtajām vadlīnijām. Ceram, ka tas tiks īstenots solītajā laikā, tāpat tiks meklēti veidi, kā samazināt arī gāzes koģenerācijas daļu OIK.
Kā tiekat galā ar šiem traucēkļiem un vai, kādam no riskiem spītīgi saglabājoties, varētu tikt apsvērta darbības samazināšana Latvijā?
Mēs cenšamies tikt galā ar šiem riskiem, esot inovatīviem, uz sadarbību vērstiem un tiecoties būt vislabākajiem. Mēs esam izmantojuši labāko praksi attiecībā uz ekokurināmā lietojumu ražošanā, tādējādi samazinot savu ietekmi uz vidi. Tāpat mēs sadarbojamies, lai palīdzētu no citām valstīm, kurās pārstāvēts uzņēmums Cemex, atvest uz Latviju labāko praksi un tajā dalīties ar vietējiem nozares profesionāļiem. Lielisks piemērs ir betona ceļi, jo mūsu iegūtā pieredze ASV ļauj mums ar pārliecību skaidrot, kādas priekšrocības šī tehnoloģija var sniegt Latvijai. Mums noteikti ir vēlēšanās būt daļai no Latvijas ekonomikas izaugsmes dzinējspēka arī turpmākajos gados.