Boršča un saulespuķu zemē virs apvāršņa jaušams devalvācijas rēgs.
«Pieaugošie politiskie riski oktobrī gaidāmo parlamenta priekšvēlēšanu noskaņā un palielinātās sociālā budžeta izmaksas šajā sakarā, pastiprināts nacionālās valūtas devalvācijas risks, neatrisinātais gāzes jautājums ar Krievijas kompāniju Gazprom, kā arī valdības ietiepīgā vēlme saglabāt gāzes pārdošanas cenu valsts iedzīvotājiem līdzšinēji zemā līmenī, un, protams, iesaldēts nākošais naudas pārskaitījums no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) Ukrainā radījuši nelabvēlīgu investīciju klimatu,» uzskata Citadele Asset Management Vecākais portfeļu pārvaldnieks Eļčins Džafarovs.
Db.lv jau ziņojis, ka šobrīd Eiropas uzmanības centrā līdz ar futbola čempionātu nonākusi Ukraina. Šīs valsts futbola izlase no čempionāta jau izkritusi, un pavisam drīz parādu krīzes virpuļos var tikt ierauta arī valsts ekonomika. Ukrainas centrālās bankas dati liecina, ka valstij un valsts kompānijām kopumā šogad ārvalstu kreditoriem ir jāatmaksā līdzekļi aptuveni 57 miljardu ASV dolāru apmērā, kas ir aptuveni viena trešā daļa no IKP. Turklāt Reuters ziņo, ka Ukrainai un valsts kompānijām lielākā daļa no šis naudas vēl ir jāspēj piesaistīt. Savukārt Ukrainas valdībai šogad jāatmaksā parādi gandrīz 12 miljardu eiro apmērā, no kuriem 5,3 miljardi – ārvalstu valūtās, ziņo Bloomberg. Pastāv iespēja, ka Ukraina pašu spēkiem līdzekļus piesaistīt nespēs.
«Protams, tirgus reakcija ir atbilstoša, un kopš gada sākuma Ukrainas biržas indekss UX jau zaudēja 35% ASV dolāru izteiksmē. No otras puses pašlaik Ukrainas kompānijas ir ļoti pievilcīgi novērtētas un var redzēt investoru interesi atsevišķās kompānijās, kam ir patiešām iespaidīgs potenciāls. Šī gada kritiskais mēnesis ir tieši jūnijs, kad novērojams ārvalstu parādu dzēšanās apjoma pīķis. Šajā sakarā valdība jau jūnija sākumā veiksmīgi pārfinansēja divu miljardu ASV dolāru apmērā aizdevumu no Krievijas VTB bankas un aktīvi strādā, lai jūnija beigās pārfinansētu eiroobligācijas 0,5 miljardu ASV dolāru apmērā. Lai gan tirgus apstākļi nav sevišķi labvēlīgi, valsts šonedēļ spēja aizņemties, izlaižot valsts obligācijas 2,8 miljardu gvirnu apmērā (ap 0,35 miljardi AVS dolāri). Atsevišķi korporatīvie obligāciju emitenti, protams, piedāvā pievilcīgus ienesīguma procentus, tomēr šajā tirgū ir jābūt īpaši izvēlīgam,» piebilst E. Džafarovs.