Kamēr Eiropā zaļo tehnoloģiju jomā ļoti daudz kas atkarīgs no politiskā «vēja» virziena, Eiropas uzņēmējiem ļoti labvēlīgs izrādījies formāli komunistiskās Ķīnas tirgus. Tā vienā no Ziemeļu nākotnes foruma (ZNF) paneļdiskusijām pauda Somijas kompānijas GreenStream Network viceprezidente Pirita Mikanena.
Viņas kompānija, piedaloties 60 enerģētikas projektos Ķīnā, līdzdarbojas tāda elektroenerģijas apjoma saražošanā, kas piecas reizes pārsniedz pašas Somijas patēriņu. Eiropā pašlaik zaļo tehnoloģiju tirgū iestājusies zināma krīze, jo ražošanas apjomu krišanas dēļ dramatiski zemākas kļuvušas arī siltumnīcas efekta gāzu izmešu kvotu cenas. Tik pamatīga zaļās ekonomikas sasaiste ar politiku uzņēmējiem ir riskanta, un pēc ekspertes domām ir jāplāno, kā videi draudzīgai saimniekošanai aizvien vairāk nostāties uz savām kājām.
Savukārt Ķīnā, «ja kaut ko nolemj, tad tā arī notiek», saka P. Mikanena. Un Ķīnas piecgades plāna punkti ir uzticami signāli biznesam, kas valstī ir perspektīvo investīciju vietas. Ķīnas valdība arī regulē, lai prioritārajām jomām un to projektiem būtu labvēlīgs finansēšanas klimats bankās.
Problemātiskais Eiropas uzņēmumiem Ķīnā ir milzīgais apjoms. Pat Eiropas paliels uzņēmums Ķīnā būs sīkulis, tāpēc GreenStream Network cita starpā veic arī Eiropas uzņēmēju klasteru izveidi, lai spētu radīt Ķīnas tirgus prasībām piemērotu piedāvājuma masu. Pašas Mikanenas uzņēmumā strādā vien 25 cilvēki.
Problēma gan ir arī, kā atgriezt Eiropā Ķīnā saražoto vērtību, norāda uzņēmēja. Ķīnā tiek īstenota mērķtiecīga politika, piemēram, valsts dara tā, lai panāktās inovācijas un izgudrojumi paliktu zem Ķīnas «jumta».