SEB bankas makroekonomikas eksperta Daiņa Gašpuita komentārs par Latvijas ārējo tirdzniecību februārī.
"Ārējās tirdzniecības dati par februāri parāda, ka Latvijas ekonomikā ielaistās nesabalansētības ir nopietna problēma un prasīs daudz ilgāku laiku tās mazināšanai nekā sākotnēji varēja šķist. Februāra dati ir vērtējami divējādi, atkarīgs no tā ar kuru laika periodu mēs tos salīdzinām, respektīvi, ar 2008. gada janvāri vai 2007. gada februāri.
Ja vērtē februāra datus salīdzinot ar 2008. gada janvāri, tad importa pārsvars pār eksportu ir iespaidīgs. Eksporta pieaugums 10.1% apmērā pret importa 12% pieaugumu vislabāk atspoguļojas absolūtajos skaitļos 33.6 mlj. eksporta latu pret 69.3 mlj. importa latiem. Importa struktūrā vērojamais pieaugums gandrīz visās grupās ir pārsteidzošs. Samazinājums ir vien dīzeļdegvielai, dabasgāzei un vieglajiem automobiļiem. Protams, liela daļa importa veido resursi un izejvielas, kas nepieciešamas uzņēmējdarbībai, taču nākas arī secināt, ka patēriņa preces joprojām tiek ievestas ar lielu optimisma devu. Līdz ar to prognozes, ka importa apjomiem ir jāsamazinās vai pat jāpiedzīvo kritums ilgākā laika posmā, līdz šim nav īstenojušās. Jāsecina, ka ekonomikas attīstības tempu palēninājums vēl neatspoguļojas importa rādītājos. Taču mazumtirdzniecības apjomu kritumam un pieaugošajām cenām agri vai vēlu ir jāietekmē arī importa apjomi. Tādēļ rodas jautājums vai visas ievestās preces atradīs savu pircēju.
Līdz ar to pašreiz grūti veikt viennozīmīgus secinājumus par ārējās tirdzniecības turpmāko attīstību. Taču augošie eksporta apjomi un patēriņa kritums, kam agri vai vēlu jāatspoguļojas importa rādītājos, ļauj pieturēties pie esošajām prognozēm, ka tuvākajā laikā ārējās tirdzniecības negatīvā bilance stabilizēsies un pakāpeniski uzlabosies.
Dalījumā pa valstīm skaidri redzams, ka arvien lielāku lomu eksporta tirgos sāk ieņemt Krievija un pavisam noteikti šī tirgus nozīme tuvākā nākotnē turpinās pieaugt. Šāda tendence ir par labu eksportam, kam ir lielāka izdevība noturēt savu izaugsmi. Interesanti, ka eksporta straujāks pieaugumus ir vērojams vienlaicīgi ar nekustamo īpašumu tirgus izaugsmes mazināšanos. Nākas secināt, ka daudzi eksportētāji bija pievērsušies sev neraksturīgam biznesam citās jomās un pievērsās atkal ierastajam arodam, kad vieglas peļņas iespējas mazinājās."