Jau šā gada beigās var gaidīt Federālās Rezervju sistēmas un Eiropas Centrālās bankas politikas tuvināšanos, kā rezultātā sāksies ekonomiskā cikla jaunā fāze gan ASV, gan Eiropā, uzskata kompānijas Rietumu Asset Management (RAM) eksperti.
«Lai gan pagaidām pasaules ietekmīgākās centrālās bankas darbojas atšķirīgos virzienos, jau 2017. gada beigās to politika varētu tuvināties», ir teikts analītiskajā komentārā pēdējam RAM fondu darbības rezultātu apskatam.
Decembrī FRS ir palielinājusi bāzes procentu likmi otro reizi pēdējā desmitgadē. Turklāt ASV centrālā banka prognozē, ka 2017. gadā likme varētu tikt palielināta vēl trīs reizes, kā ietekmē ir būtiski pieaugusi dolāra vērtība. Eiropas centrāla kamēr nav sekojusi šim piemēram. Tajā pat laika ECB ir paziņojusi par kvantitatīvās mīkstināšanas programmas pagarināšanu līdz 2017. gada beigām, un vienlaicīgi – par tās apjomu samazināšanu un kritēriju mīkstināšanu.
Pēdējais solis var liecināt par gatavošanos šīs programmas izbeigšanai un bāzes likmju celšanai nākotnē, uzskata RAM eksperts Jurijs Moskaļuks.
Viņš arī atzīmē, ka decembris bija ārkārtīgi labvēlīgs ASV finanšu sektoram. Banku un finanšu iestāžu akciju vērtība cēlās Donalda Trampa solījumu par sektora deregulāciju iespaidā, kā arī cerībā uz peļņas pieaugumu, pateicoties procentu likmju palielināšanai.
Monetārā politika veicināja dolāra nostiprināšanos, tas savukārt negatīvi ietekmēja izejvielu cenas. Bet pasaules izejvielu sektora vadošo uzņēmumu vērtība turpināja augt uz optimisma viļņa, kuru investoros radīja cerības uz jaunā ASV prezidenta ekonomikas programmu.
Notikumi Eiropas politikā nebija tik daudzsološi. Šeit uzmanības centrā bija Austrijā notikušās vēlēšanas, kurās radikālie spēki cieta zaudējumu, kā arī Itālijas premjerministra Mateo Renci, kurš demonstrēja pilnīgu nespēju īstenot nepieciešamās reformas, atkāpšanās.
Tieši iespējamās ģeopolitikas izmaiņas tuvākajā nākotnē joprojām būs lielākais riska faktors, kas ietekmēs finanšu tirgus, norāda J. Moskaļuks.