2015. gads bija pilns ar skaļiem notikumiem un sagādāja daudz izaicinājumu pasaules finanšu tirgiem. Līdz ar to pērnā gada notikumi investoriem pavēra daudz jaunu iespēju, kuru izmantošanai pašlaik ir pienācis īstais brīdis, uzskata Rietumu Asset Management (RAM) kompānijas eksperts Jurijs Moskaļuks.
Publicētajā 2015. gada ekonomikas pārskatā ir atzīmēts, ka pērnā gada pirmā puse investoriem nodrošināja pozitīvus rezultātus daudziem aktīviem, tostarp investīciju līmeņa un spekulatīvajām obligācijām, attīstīto un attīstības tirgus akcijām, kā arī izejvielu tirgus instrumentiem. Gada otrā pusē sākās korekcija, kas mainīja tirgus noskaņu. Tomēr RAM speciālisti uzskata, ka pat šādā situācijā ir pietiekami daudz veiksmīgu ieguldījumu variantu.
Tostarp eksperti iesaka pievērst uzmanību spekulatīvajām obligācijām, uzsverot to, ka šobrīd šo vērtspapīru ienesīguma potenciāls ir ļoti augsts. «Starpība starp augsta ienesīguma korporatīvo obligāciju un ASV kases desmitgadīgo obligāciju ienesīgumu ir pietuvojusies maksimālajam līmenim, kas fiksēts 2008. gada pēckrīzes periodā. Papildriska prēmija ir būtiski pieaugusi, tātad šis periods no ienesīguma potenciāla viedokļa ir viens no pievilcīgākajiem pēdējo 5–7 gadu laikā, lai veidotu spekulatīva rakstura obligāciju investīciju portfeli,» atzīmē Jurijs Moskaļuks.
Un tomēr valsts obligāciju un bankas depozītu ienesīgums paliek ierobežots, neraugoties uz neseno vēsturisko ASV Federālo rezervju sistēmas bāzes likmes paaugstinājumu, uzskata RAM speciālisti. Apskatā teikts: «Neraugoties uz šo paaugstinājumu, likmju līmenis ir tuvu to vēsturiskajam minimumam. Esošajos un prognozējamajos inflācijas apstākļos, kas ir krietni zem FRS komforta robežas, turpmākais likmju palielinājums ar lielu ticamības daļu būs vienmērīgs un pakāpenisks.» Šādos apstākļos ir vērts pievērst uzmanību augstas kvalitātes korporatīvajām obligācijām, kas sniedz gan palielināta ienesīguma iespēju, gan kā izdalīt riskus dažādiem emitentiem, nozarēm un reģioniem.
Speciālisti uzsver, ka 2015. gads bija īpaši sarežģīts izejvielu tirgiem, kuros turpinājās lejupslīde, un tā rezultātā daudzas izejvielu preces sasniedza savu divdesmitgades minimumu. Tomēr pašreizējā situācija sniedz teicamas iespējas veiksmīgai iekļūšanai šajos tirgos. «Pasaules ekonomikas turpmākā atjaunošanās un tai sekojošais pieaugums, iedzīvotāju skaita pieaugums un urbanizācija ir tendences, kas pārskatāmā perspektīvā nosaka pieprasījumu pēc izejmateriāliem. Ņemot vērā izejvielu dabīgo ierobežotību, pašreizējais zemo cenu periods investīcijām šajā tirgū ir saistošs,» uzskata Jurijs Moskaļuks.
Eksperti atzīmē ASV un eirozonas ekonomikas potenciālu, jo šeit ir liels iekšējais patēriņš, un patēriņu un darījumu aktivitātes uzlabojumam ir jānodrošina vērtspapīru vērtības pieaugums. Ieteicams pievērst uzmanību Ķīnai, kur investīciju perspektīvais segments ir iekšējā patēriņa tirgus.
Valūtu kursus un starptautisko tirdzniecību spēcīgi ietekmēs vadošo pasaules centrālo banku atšķirības monetārajā politikā. Tiek prognozēta šo procesu pozitīva ietekme uz Eiropas uzņēmumiem, un arī ASV īslaicīgās obligācijas kļūs par pievilcīgu investīciju instrumentu.
Par 2016. gada finanšu tirgu galvenajiem zemūdens akmeņiem ir nosaukti kredītriski, globālās ekonomikas palēninājums un ģeopolitiskā nestabilitāte. Ņemot vērā šos faktorus, RAM speciālisti investoriem iesaka efektīvus variantus savu ieguldījumu aizsardzībai. “Lai samazinātu kredītriskus, ieteicams daļu aktīvu investēt konservatīvos finanšu instrumentos, piemēram, investīciju līmeņa obligācijās,” stāsta Jurijs Moskaļuks. Savukārt ekonomikas palēninājuma risku var samazināt līdz minimumam, izmantojot plašu dažādu ģeogrāfisko reģionu, ekonomikas nozaru un aktīvu šķiru diversifikāciju. Tradicionāls aizsardzības aktīvs pret ģeopolitiskajiem riskiem ir zelts, ko var iegādāties gan fiziskā veidā, gan arī ar finanšu instrumentu palīdzību, tostarp zelta ieguves uzņēmumu akcijām.
Tiek atzīmēts, ka dažu aktīvu šķiru likviditāti negatīvi ietekmēs jaunas finanšu tehnoloģijas un pastiprinātās regulācijas prasības. Šī iemesla dēļ investoriem ar zemu ieguldījumu horizontu ieteicams daļu līdzekļu paturēt augstas kvalitātes īstermiņa aktīvos. RAM eksperti uzskata, ka pastāv arī neprognozējama inflācijas pieauguma iespēja un aizsardzībai pret to var izmantot izejvielu sektora emitentu akcijas.