Nesenās norises pasaules izejvielu tirgū un bāzes efekti ļauj domāt, ka šogad augstākais inflācijas rādītājs Latvijā, visticamāk, tiks sasniegts maijā, norādījuši banku eksperti.
DB jau šodien rakstīja, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2011. gada aprīlī, salīdzinot ar 2011. gada martu, palielinājās par 1,1%. Precēm cenas pieauga par 1,6%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis nemainījās. Savukārt šā gada aprīlī vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, bija par 4,5% augstāks (precēm cenas pieauga par 6,1%, bet pakalpojumiem - par 0,2%).
Kopumā eksperti liek cerības uz to, ka inflācijas spiediens nākotnē varētu mazināties. «Cenu pieaugums aprīlī salīdzinājumā ar martu par 1,1% un gada griezumā par 4,5%, nesenās norises pasaules izejvielu tirgū un bāzes efekts ļauj domāt, ka šogad augstākais inflācijas rādītājs Latvijā, visticamāk, tiks sasniegts maijā. Jāņem vērā, ka maija sākumā ir notikusi būtiska naftas un izejvielu cenu korekcija pasaules tirgos. Pat neskatoties uz eiro kursa kritumu, naftas cenas eiro pēdējo divu nedēļu laikā ir kritušās aptuveni par 6%. Tāpat pārtikas cenu kāpums pasaulē ir apstājies. Norises pasaules tirgos Latviju parasti ietekmē ar nelielu nobīdi laikā, taču, pat to paturot prātā, maijā gada inflācijai nevajadzētu būt būtiski augstākai kā aprīlī. Savukārt importētās inflācijas ietekmei turpmākajos mēnešos izzūdot, šogad kopumā Latvijā cenu pieaugums pret pagājušo gadu varētu būt aptuveni 4% līmenī. Protams, piemēram, jūlijā cenu līmeni vēl palielinās atsevišķu nodokļu paaugstinājums, taču tajā pašā laikā gada inflāciju mazinās bāzes efekts – laikā no 2010. gada maija līdz decembrim cenas vidēji jau pieauga par vairāk nekā 1%,» klāsta Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.
Līdzīgi uzskatā arī SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. «Maijā pārtikas un degvielas cenu pieaugumam vajadzētu mazināties, ņemot vērā, ka pasaules biržās vairs nav vērojams tālāks energoresursu un citu izejvielu cenu kāpums, turklāt maija sākumā vērojamas cenu svārstības uz leju. Neskatoties uz mazāku iespējamo patēriņa cenu pieaugumu maijā salīdzinājumā ar aprīli, gada inflācija maijā varētu turpināt palielināties un pārsniegt aprīlī sasniegto 4,5% līmeni. Gada otrajā pusē patēriņa cenu pieaugumu nedaudz mazinās bāzes efekts (pērnā gada otrajā pusgadā visos mēnešos, izņemot augustu, tika fiksēts cenu kāpums), tomēr uz augšu inflāciju spiedīs plānotie nodokļu palielinājumi degvielai un dabasgāzei. Jebkādi nodokļu palielinājumi pie jau tā salīdzinoši augstas inflācijas palielina risku, ka pārlieku augstas inflācijas dēļ eiro 2014. gadā ieviest neizdosies,» skaidro SEB eksperts.
Par to, ka inflācija varētu reāli apdraudēt Latvijas plānus ieviest eiro runā arī Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. «Ja pasaulē turpināsies līdzšinējais naftas un citu izejvielu cenu pieaugums, arī Latvijas inflācija var izrādīties straujāka. Tas pastiprina nepieciešamību pēc rīcības no valsts puses, jo pieaug risks, ka inerces dēļ inflācija 2012. gadā nesamazināsies tik strauji, lai varētu izpildīt Māstrihtas kritērijus. Turklāt ir ļoti būtiski sākt jau tagad, lai īstenotie pasākumi varētu nest augļus jau nākamajā gadā. Tikai ar patēriņa nodokļu nepaaugstināšanu nākamgad var jau nepietikt. Pašlaik gan vēl sagaidām, ka 2012. gadā vidējā patēriņa cenu inflācija pierims līdz 2,6%,» prognozē Swedbank eksperte.
Kopumā pagājušajā mēnesī visvairāk patēriņa cenu līmeni ietekmējuši elektroenerģijas tarifu palielināšana, un, lai arī tiek uzsvērts, ka tiešā veidā daļa mājsaimniecību šo tarifu pieaugumu neizjutīs, tomēr pastarpināti caur ražošanas izmaksu palielināšanos un preču/pakalpojumu cenu pieaugumu elektroenerģijas sadārdzināšanos izjutīs visu sociālekonomisko grupu mājsaimniecības, norāda E. Rudzītis. Lai gan marts un aprīlis parasti ir mēneši, kuros līdz ar jauno sezonu vērojams cenu pieaugums apģērba un apavu segmentā, tomēr kāpuma temps par 6% jau otro mēnesi pēc kārtas esot pārsteidzis. Aprīlī vēl turpinājās arī degvielas un pārtikas cenu kāpums, pārtikas un ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupās cenām augot par vidēji 1%, piebilst eksperts.