Eksporta pieaugums šajā gadā, salīdzinot ar pērno gadu, būs ievērojami zemāks, uzskata eksperti.
Atsevišķās produktu kategorijās, lai arī bez lielas ietekmes uz eksporta kopējo dinamiku, sasniegti atzīmēšanas vērti rezultāti, uzskata DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. Viņš uzsver, ka tekstila apģērba eksporta mēneša apjoms, pārsniedzot 12 miljonus, ir augstākais kopš 2005.gada. Tāpat līdz šim lielāko apjomu sasniedzis mēbeļu eksports - 15,7 miljonus, kā arī stikla un tā izstrādājumu eksports, gandrīz sasniedzot deviņus miljonus.
Piena un tā produktu, medus eksports sarucis pret jūliju, bet, tā kā tā apjoms bija īpaši liels, gada pieauguma temps noturējies virs 20%. Šis gads kopumā ir tāpat bijis īpaši veiksmīgs miltu un piena izstrādājumu, tātad cepumu eksportētājiem. Latvijas izejvielu bāze un ļoti mērenās darbaspēka izmaksas acīmredzot rada piemērotu vidi viņu attīstībai. Ārējās tirdzniecības datos joprojām redzams arī atspulgs augļu un dārzeņu pārstrādes kā īpaši dinamiskas pārtikas pārstrādes apakšnozares darbībai, norāda eksperts.
P. Strautiņš paredz, ka arī turpmākajos mēnešos visdrīzāk būs preču eksporta kopapjoma kritums gada griezumā. Liepājas Metalurga ķibeļu ietekme, ja neatsāksies uzņēmuma darbība, turpināsies līdz nākamā gada sākumam. Labvēlīgs atrisinājums LM ir iespējams, arī caur maksātnespējas scenāriju, citu rūpniecības nozaru attīstība kopumā labvēlīga, taču šī gada kopējais preču eksporta kāpums būs ļoti necils uz iepriekšējo gadu fona.
Kopumā preču eksporta gada kritums šajos mēnešos bija gaidāms un, ņemot vērā, ka to daļēji izskaidro daži vienreizējie faktori, nav iemesls panikai, saka Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna, izsakot cerību, ka tas ir tumšākais brīdis pirms saullēkta. Gaidāms, ka ārējam pieprasījumam atkopjoties, nākamgad atkal redzēsim eksporta pieaugumu. Tomēr nelielas bažas joprojām rada vājš kapitālpreču imports – ja neveiksim investīcijas tagad, kāpināt eksportu pēc tam būs daudz grūtāk, saka eksperte.
Ņemot vērā vājo ekonomisko situāciju ārējā vidē, kopumā šogad eksporta apjomu pieaugums būs mērenāks nekā 2012.gadā, paredz arī Ekonomikas ministrija, uzsverot, ka turpmāk eksporta paplašināšanās iespējas būs atkarīgas ne tikai no situācijas uzlabošanās ārējā vidē, bet galvenokārt no ražotāju konkurētspējas uzlabošanās.
Pagājušā gada rekordi, kad oktobrī un novembrī preču eksporta vērtība vienā mēnesī pietuvojās vienam miljardam eiro, šogad netiks pārsniegti un arī gadā kopumā preču eksporta pieaugums salīdzinājumā ar 2012.gadu būs minimāls, paredz Nordea Latvija galvenais ekonomists Andris Strazds.