Pērn darba vietu pieaugumu galvenokārt noteica darbaspēka pieprasījuma palielināšanās privātajā sektorā, norāda eksperti, prognozējot, ka šajā gadā kāpums būs lēnāks.
«Brīvo darba vietu pieauguma tempi bija straujāki nekā aizņemto darbavietu pieaugums, kas zināmā mērā norāda uz uzņēmumu aizvien pieaugošajām grūtībām aizpildīt vakances,» norāda Ekonomikas ministrijas (EM) eksperti.
Ekonomisti piebilst, ka darbavietu pieaugumu galvenokārt ietekmēja darbaspēka pieprasījuma palielināšanās privātajā sektorā.
«Jau iepriekš gan darbaspēka apsekojuma, gan Valsts ieņēmumu dienesta dati liecināja, ka 2013.gads darba tirgū sākās ar spēcīgu kāpumu, bet gada 2.pusē situācija mainījās,» norāda DNB bankas sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, piebilstot, ka nav pamata teikt, ka situācija būtu slikta, jo aizvien runa ir par pieaugumu, tikai lēnāku. Aizņemto darbavietu skaits kopš 2009.gada beigām skaits ir pieaudzis par 94 tūkstošiem, kas gan joprojām par 169 tūkstošiem atpaliek no 2007.gada beigu līmeņa.
Pirmajā brīdī šķiet pārsteidzoši, ka nodarbināto skaits pieaudzis lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, jo tajā tam saskaņā ar loģiku būtu jāsamazinās, apdzīvotības un dzīvesveida izmaiņas to it kā apliecina. Taču uzņēmumu apsekojuma datiem darbavietu skaits šajā nozarē kopš 2005.gada bijis pārsteidzoši stabils, tātad samazinās lauksaimniecība kā dzīvesveids, ne kā bizness, saka eksperts. Šajā nozarē strādājošo skaits pērn pieaudzis par 2,9%, tikai nedaudz atpaliekot no vidējā tempa.
Nedaudz lēnāk auga aizņemto darba vietu skaits apstrādes rūpniecībā, par 2,4%. Šis gada vidējais skaitlis ietver krasi atšķirīgu sniegumu dažādos ceturkšņos, norāda DNB bankas analītiķis.
Viņš saka, ka pagājušais gads bija salīdzinoši veiksmīgs finanšu pakalpojumiem kā nozarei, jo īpaši uz iepriekšējo četru gadu fona, tajā pievienotā vērtība beidzot sasniedza ekonomikas vidējo pieauguma tempu. Taču nodarbināto skaits nozarē sarucis par 2%, tehnoloģiju dēļ naudai kļūstot arvien virtuālākai. Lielākajā daļā pakalpojumu nozaru pagājušais gads no nodarbinātības viedokļa bija ļoti labs.
Ļoti strauji, par 8,9% auga nodarbinātība celtniecībā, vēl straujāk nekā nozares izlaide. Pērn ļoti neliels bija pieaugums transporta nozares IKP datos (par 1,3%), bet nodarbinātība auga par 3,6%, kas varētu būt skaidrojams ar autotransporta īpatsvara pieaugumu uz dzelzceļa rēķina. Atbilstoši ļoti sekmīgajai nozares attīstībai, ievērojami palielinājās strādājošo skaits arī izmitināšanas un ēdināšanas sektoros, norāda eksperts.
Viņš uzsver, ka jaunākie dati neapstiprina ekonomikas izaugsmes izteiktu atkarību no nekustamā īpašuma pakalpojumiem, kur pērn aizņemto darbavietu bija par 1,6% vairāk.
Atbilstoši demogrāfiskās situācijas izmaiņām turpina sarukt arī izglītības nozīme darba tirgū (0,4% pieaugums). Pērn straujāk augošā nozare bija māksla, izklaide un atpūta, kas it kā galvenokārt saistīts ar azartspēļu devumu, bet vismaz darbavietu skaita ziņā tās deva mazāk nekā puse no nozares vidējā darbavietu skaita kāpuma par 2,4 tūkstošiem, saka P. Strautiņš.
Darbavietu pieaugums pamatā ir bijis augstākās un vidējās kvalifikācijas profesiju grupās norāda ministrijas pārstāvji. Gada griezumā augstākās kvalifikācijas profesiju grupā aizņemto darbavietu skaits ir pieaudzis par 13,5 tūkst., vidējās kvalifikācijas profesiju grupā - par 1,7 tūkst., bet vienkāršo profesiju grupā par 1,2 tūkst. Sagaidāms, ka līdzīgas tendences būs vērojamas arī turpmāk, mainoties tautsaimniecības struktūrai par labu zināšanu ietilpīgākiem preču un pakalpojumu segmentiem, arvien lielāks pieprasījums būs pēc augstākas kvalifikācijas speciālistiem, paredz EM.
Saskaņā ar EM prognozēm, šogad situācija darba tirgū turpinās uzlaboties, kas arī ietekmēs turpmāku darbavietu pieaugumu, tomēr tas visdrīzāk kļūs lēnāks, jo izaugsme galvenokārt balstīsies uz produktivitātes pieaugumu.
Arī P. Strautiņš paredz, ka šogad, visdrīzāk Krievijas rubļa vērtības krituma un starptautiskās politiskās spriedzes ietekmē aizņemto darbavietu skaits augs lēnāk nekā 2013.gadā. «No precīzu prognožu izteikšanas vēl vismaz dažas nedēļas būtu jāatsakās, ir visnotaļ iespējams, ka 2014.gads Latvijas ekonomikai kopumā atkal būs ļoti sekmīgs, taču nenoteiktība pagaidām ir ļoti liela,» saka eksperts.