Pasaulē ir jāveic pasākumi pieprasījuma veicināšanai, lai nepieļautu ekonomikas krīzes drūmākā scenārija īstenošanos 2009.gadā, ziņo Dienas bizness.
Tas uzsvērts ANO pārskatā «Pasaules ekonomikas stāvoklis un perspektīvas 2009». Pārskata autori uzsver, ka situācija pasaules ekonomikā pasliktinās tik strauji, ka galvenās pārskata tēzes var neatbilst īstenībai un pesimistiskākais scenārijs izrādīsies visticamākais. «Diemžēl pašreiz mums nav par ko teikt «tas ir labi» vai «tas ir cerīgi»,» aģentūra Reuters citē ANO Tirdzniecības un attīstības konferences (UNCTAD) ekspertu Heineru Flasbeku.
ANO ekspertu prognozētais galvenais scenārijs paredz pasaules ekonomikas viena procenta pieaugumu šogad, kuru pavadīs nenozīmīga recesija attīstītajās valstīs un pārliecinoša attīstības valstu, arī Ķīnas un Indijas augsme. Bet pesimistiskais scenārijs paredz turpmāku biznesa aktivitātes samazināšanos attīstītajās ekonomikās un attīstības ekonomiku pieauguma palēnināšanos, kas, pēc H.Flasbeka vārdiem, ir ticamākais.
Prognoze 2009.gadam arī paredz ražošanas samazināšanos attīstītajās valstīs caurmērā par 0,5%, valstīs ar pārejas ekonomiku tā varētu augt par 5,3%, attīstības valstīs — par 4,6%. Tas kopumā novedīs pie ienākumu samazināšanās uz vienu iedzīvotāju. Bet starptautiskā tirdzniecība, kas pēdējos gados ir palielinājusies caurmērā par 7% gadā, pēc galvenā ANO scenārija augs par 2,1%, pēc pesimistiskā — saruks par 3,1%.
Nenoteiktība, kas radusies spekulatīvā «burbuļa» rezultāta un pēdējos 50 gados būtiskāko cenu izmaiņu dēļ, pārvērš visas prognozes zīlēšanā kafijas biezumos, ieskaitot arī tos, kuri pareģo ekonomikas atveseļošanos līdz 2010.gadam.
Vairāk lasiet šodienas laikrakstā Dienas bizness.