Būvniecības apjomi šogad ir kritušies gan salīdzinot ar pagājušo gadu, gan salīdzinot ar šī gada pirmajiem ceturkšņiem.
Privātu objektu vairs gandrīz nav, bet valsts un pašvaldību iepirkumu vairāk nekļūst.Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka būvniecības apjomi šī gada 3.ceturksnī salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo periodu ir samazinājušies par 7.3 %, tai skaitā jaunās būvniecības apjomi sarukuši par 7.7 %, bet remonta un rekonstrukcijas darbu apjomi - par 6.9 %. Interesanti, ka vēl šī gada otrajā ceturksnī bija vērojams būvniecības apjomu kāpums 5.7 % apmērā, bet trešajā ceturksnī tie jau ir kritušies par 7.3 %. Arī Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapas dati rāda, ka šogad civilās būvniecības darbu iepirkumi nav palielinājušies.
Dažus glābjCSP dati liecina, ka pretēji civilajai būvniecībai šogad 3. ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušo gadu par 18.9 % ir pieauguši šoseju un ielu būvniecības apjomi, kā arī maģistrālo cauruļvadu, spēka un komunikācijas līniju apjomi - par 18.3 %. Arī IUB informācija liecina, ka ir būvkompānijas, kas pievērsušās ceļu būvei, piemēram, jau minētais a/s RBSSKALS, kā arī būvkompānija SIA Merks, kurai pēdējo divu gadu laikā nav bijuši valsts vai pašvaldību pasūtījumi būvniecībā, bet gan tikai ceļu un tiltu būvē. A/s RBSSKALS valdes priekšsēdētājs Edgars Štrauss gan Db norāda, ka dalība ceļu būvē ir lēmums, kurš tika pieņemts jau pagājušajā gadā un nav saistāms ar apjomu samazinājumu civilo ēku būvniecībā. Db jau rakstīja (12.09.), ka ceļu būvei pievērsies ir arī SIA Skonto būve līdzīpašnieks Guntis Rāvis, iegādājoties ceļu būves kompāniju SIA Roadex.
Vairākas kompānijas, kurām iepriekš izdevies uzvarēt daudzos konkursos, tagad pie valsts vai pašvaldību objektiem gandrīz netiek. Piemēram, būvkompānija SIA PBLC šogad 11 mēnešos ir noslēgusi valsts vai pašvaldību līgumus par 3.554 milj.Ls, turpretī pagājušogad šajā pašā periodā noslēgto līgumu summa uzņēmumam bija divreiz lielāka - 7.635 milj.Ls. Būvkompānijai a/s RBSSKALS pērn 11 mēnešos bija noslēgti līgumi 20.31 milj.Ls vērtībā, bet šogad pārsvarā visi noslēgtie līgumi ir ceļu būvē. E. Štrauss gan uz situāciju raugās optimistiski un norāda, ka normāli darboties šobrīd ļauj pagājušajā gadā noslēgto līgumu apjoms, bet arī valsts un pašvaldību iepirkumu skaits neesot mazinājies. «Iepirkumu nav mazāk, bet pieaugusi ir konkurence. Izteikts dempings atsevišķos iepirkumos,» tā E. Štrauss. Tāpat būvkompānijai SIA Gādība šogad noslēgto līgumu vērtība pašvaldību vai valsts objektiem ir tikai 3.962 milj.Ls, kaut arī pagājušogad līgumu summa sasniedza gandrīz 10 miljonus latu. Līdzīgā situācijā ir arī būvkompānijas SIA Abora, SIA Remus, SIA Venceb, SIA Ditton būve.
Atsevišķas citas kompānijas acīmredzot ir atradušas valsts pasūtījumos glābiņu pašreizējā situācijā. Tā, piemēram, būvkompānija SIA Re & Re, kurai pēdējo dažu gadu laikā nav bijuši valsts pasūtījumi, šogad ir noslēgusi līgumu par Rīgas Krievu teātra rekonstrukciju. Tāpat būvkompānijām SIA Abora un SIA NCC konstrukcija 2007. gadā nav bijuši valsts pasūtījumi, bet šogad ir. Arī a/s RBSSKALS pārstāvis uzskata, ka valsts un pašvaldību pasūtījumus var uzskatīt par glābiņu būvniecības nozarei. Db jau ziņoja (25.09), ka lielāko daļu no visiem valsts un pašvaldību iepirkumiem veido būvniecības nozares iepirkumi, līdz ar to bez valsts sektora pasūtījumiem būvnieki neiztiks.