Eiropas Komisija (EK) emitēs sociālās obligācijas līdz 100 miljardu eiro apmērā Eiropas Savienības (ES) instrumentā "Sure", informē EK pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa.
EK ir pieņēmusi neatkarīgi izvērtētu sociālo obligāciju satvaru, lai ieguldītājiem šajās obligācijās dotu pārliecību, ka piesaistītie līdzekļi kalpos patiesi sociālam mērķim.
Iepriekš ES Padome apstiprināja finansiālu atbalstu, ko "Sure" instrumentā saņems 16 dalībvalstis, lai palīdzētu aizsargāt darbavietas un strādājošos.
"Mēs ne tikai ieguldām miljardiem eiro, lai Eiropā saglabātu darbavietas un mazinātu koronavīrusa pandēmijas sociālo ietekmi, bet arī darām to, emitējot sociālās obligācijas. Tas pavērs ieguldītājiem iespēju piedalīties mūsu centienos, un līdz pat 100 miljardiem eiro palīdzēs cilvēkiem mūsu dalībvalstīs saglabāt darbu," uzsvēra EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.
EK skaidroja, ka piesaistītie līdzekļi aizdevumu veidā tiks pārskaitīti saņēmējām dalībvalstīm, lai palīdzētu tām segt izmaksas, kas tieši saistītas ar tādu valsts mēroga saīsināta darbalaika shēmu un līdzīgu pasākumu finansēšanu, kuri tika ieviesti, reaģējot uz pandēmiju.
Šodien pieņemtais satvars parāda ieguldītājiem to, kā ar "Sure" obligāciju emisijas palīdzību piesaistītie līdzekļi tiks izmantoti skaidri apzinātam mērķim, proti, tam, lai mazinātu koronavīrusa pandēmijas sociālo ietekmi un tās sekas visā ES. Tādēļ ieguldītāji var būt droši, ka viņu ieguldījumi šajās obligācijās tiks izmantoti mērķtiecīgu sociālās politikas pasākumu finansēšanai, akcentēja EK.
Pēc EK paustā, pieņemtais sociālo obligāciju satvars vienlaikus sekmēs sociālo obligāciju tirgus turpmāku attīstību, jo šis tirgus ir viens no Eiropas "ilgtspējīga finansējuma" tirgus pīlāriem. Lai garantētu, ka līdzekļi tiks izmantoti sociāliem mērķiem, sociālo obligāciju satvarā - kura pamatā ir "Sure" regula - ir paredzēts, ka dalībvalstīm jāziņo par to, kā aizņemtie līdzekļi ir tikuši izlietoti.
Saskaņā ar šo satvaru dalībvalstīm arī jāziņo par ES "Sure" obligāciju sociālo ietekmi. Pamatojoties uz šajos ziņojumos izklāstīto informāciju, EK varēs apliecināt ieguldītājiem, ka ES "Sure" obligācijas ir izmantotas, lai finansētu programmas, kurām ir pozitīva sociālā ietekme.
Sagatavojot un iesniedzot sociālo obligāciju satvaru, EK cenšas piesaistīt ieguldītājus, kuri vēlas ieguldīt savus līdzekļus vides, sociālajā un uzņēmumu pārvaldības jomā. EK sociālo obligāciju satvars ir izstrādāts, pilnībā ievērojot Starptautiskās kapitāla tirgus asociācijas (ICMA) publicētos principus sociālo obligāciju jomā. Minēto satvaru ir neatkarīgi izvērtējis ārējais vērtētājs - uzņēmums "Sustainalytics".
Liepiņa norādīja, ka pēc šodienas paziņojuma EK sper vēl vienu soli ceļā uz pirmo "Sure" obligāciju emisiju. Plānots, ka pirmais darījums notiks oktobra otrajā pusē.
Līdz šim paredzēts, ka "Sure" instrumentā 16 dalībvalstis saņems finansiālu atbalstu, lai palīdzētu aizsargāt darbvietas un strādājošos. Finansiālais atbalsts tiks sniegts aizdevumu veidā, kurus ES uz izdevīgiem nosacījumiem piešķirs dalībvalstīm.
EK trešdien ir iesniegusi ES Padomei priekšlikumu lēmumam, ar kuru "Sure" instrumentā Ungārijai piešķir finansiālu atbalstu 504 miljonu eiro apmērā. Ieskaitot Ungāriju, EK ierosinājusi "Sure" instrumentā piešķirt 17 dalībvalstīm finansiālu atbalstu kopsummā 87,8 miljardu eiro apmērā.
EK skaidroja, ka šie aizdevumi palīdzēs dalībvalstīm segt izmaksas, kas tieši saistītas ar valsts mēroga saīsināta darbalaika shēmu finansēšanu un citiem līdzīgiem pasākumiem, kurus tās ieviesušas, reaģējot uz pandēmiju. Ar "Sure" palīdzību varētu finansēt arī dažus ar veselību saistītus pasākumus, kas tiek izmantoti, lai gādātu par drošu atgriešanos pie normālas saimnieciskās darbības.
Dalībvalstis joprojām var iesniegt oficiālus pieprasījumus atbalsta saņemšanai "Sure" instrumentā, kura kopējā aizdevumspēja ir līdz 100 miljardiem eiro, kas paredzēti, lai palīdzētu aizsargāt pandēmijas skartās darbavietas un darba ņēmējus, akcentēja EK.