Igaunijas enerģētikas kompānija Eesti Energia 2012. gadā plāno uzsākt degslānekļa spēkstacijas būvi Jordānijā, citējot Eesti Energia oficiālā pārstāvja pausto, vēsta thebaltic-course.com.
Eesti Energia meitasuzņēmums Enefit un Jordānijas Vides ministrija un Nacionālā Elektroenerģijas kompānija (National Elecric Power Company) atrodas sarunu, kas tiek risinātas par jaunas 600 – 900 megavatu jaudīgas degslānekļa spēkstacijas būvi, noslēguma posmā, pavēstījis Jordānijas degslānekļa projekta direktors Andress Anijals (Andres Anijalg).
«Ceram, ka sarunu posms noslēgsies šī gada beigās, un mēs varēsim uzsākt būvdarbus nākamā gada sākumā,» viņš stāstīja Jordānas Enerģijas investīcijas samitā.
Enefit ir viena no trijām enerģētikas kompānijām, kas darbojas Jordānijā. Papildus Eesti Energia meitasuzņēmumam karaļvalstī darbojas arī Lielbritānijā reģistrētās kompānijas Jordan Energy and Mining Ltd. meitasuzņēmums Karak International Oil un Royal Dutch Shell Oil Company.
Pērn Jordānijas valdība ar Eesti Energia noslēgusi 44 gadu ilgu produktu sadales līgumu, kas paredz iegūt degslānekli Jordānijas centrālajā reģionā, saražojot līdz 40 tūkstošiem barelu degslānekļa dienā līdz 2019. gada beigām.
Jordānijas degslānekļa rezerves atrodas vairāk nekā 60% no valsts teritorijas un tā apjomi pārsniedz 50 miljardus tonnu.
Db.lv jau rakstīja, ka Eesti Energia iegādājies ASV kompāniju Oil Shale Exploration Company (OSEC), kurai pieder vienas no lielākajām privātīpašumā esošajām degslānekļa atradnēm ASV Jūtas štatā. ASV Eesti Energia plāno izveidot degslānekļa ražotni ar maksimālo ražošanas jaudu – 57 tūkstoši barelu degslānekļa eļļas dienā.
Degslāneklis jeb degakmens ir nogulumiezis, kas pēc ķīmiskā sastāva ir ļoti līdzīgs naftai. Tomēr neseni ASV zinātnieku pētījumi liecina, ka degslānekļa ieguve saistās ar lielāku kaitējumi videi nekā naftas ieguve. Degslānekļa ieguves laikā atmosfērā nokļūst ievērojams daudzums metāna, kas ir viena no gāzēm, kura izraisa «siltumnīcas efektu».