Igaunijas kompānija Eesti Energia, kas pievērsusies degslānekļa ieguves iespēju apzināšanai dažādās pasaules valstīs, piemēram, Jordānijā un ASV, patlaban slēgusi vienošanos par degslānekļa ieguves izpēti Marokā.
Igaunijas energokompānijas un tehnoloģiju uzņēmuma Outotec kopuzņēmums Enefit Outotec Technology vienojies ar energokoncernu San Leon Energy Plc (San Leon) par tam piederošo degslānekļa atradņu izpētni Marokas pilsētā Tarafaijā.
Viens no galvenajiem izpētes mērķiem Marokā ir noskaidrot, vai Enefit tehnoloģijas ir izmantojamas Tarfaijā atrodamā degslānekļa pārstrādei.
Abu uzņēmumu parakstītā vienošanās ietver Enefit Outotec Technology izpētes darbu veikšanu, nepieciešamo testēšanu un konsultācijas atradņu attīstības jautājumos. Turklāt vēlākos projekta posmos paredzēts nodrošināt Eesti Energia meitas uzņēmuma Enefit tehnoloģiju piegādi un uzņēmuma speciālistu iesaisti eļļas pārstrādes rūpnīcas Enefit280 izveidei Marokā.
San Leon plāno Marokā ražot elektroenerģiju un degslānekļa eļļu. Provizoriskie aprēķini liecina, ka Tarfaijas atradnēs esošās degslānekļa iegulas kopumā ļautu saražot aptuveni 500 miljonus barelu degslānekļa eļļas.
«Mums ir tehnoloģija, kas ir ne vien efektīva, bet arī videi draudzīga,» pauž Enefit Outotec Technology izpilddirektors Alo Kelders.
Pašlaik Narvā Enefit Outotec Technology mātes kompānija Eesti Energia pabeidz pirmās Enefit280 tehnoloģijas pārstrādes rūpnīcas būvniecību, kura pirmo degslānekļa eļļu sāks ražot šā gada septembrī.
Uzņēmums Eesti Energia jau iepriekš ir veicis degslānekļa iegulu novērtējumu Marokā. 2010. gadā tika izpētīts degslāneklis Agabala un Erahidijas atradnēs. Toreiz gan tika konstatēts, ka iegūto paraugu kvalitāte nav pietiekoši laba, lai varētu izvērst vietējā degslānekļa pārstrādi. Jau vēstīts, ka šā gada jūnijā Jordānija piekritusi Enefit 460 megavatu degslānekļa spēkstacijas būvei. Paredzēts, ka spēkstacija Jordānijas vidienē tiks izbūvēta četru gadu laikā. Db.lv jau rakstīja, ka uzņēmums Eesti Energia iegādājies ASV kompāniju Oil Shale Exploration Company (OSEC), kurai pieder vienas no lielākajām privātīpašumā esošajām degslānekļa atradnēm ASV Jūtas štatā. ASV Eesti Energia plāno izveidot degslānekļa ražotni ar maksimālo ražošanas jaudu – 57 tūkstoši barelu degslānekļa eļļas dienā.
Degslāneklis jeb degakmens ir nogulumiezis, kas pēc ķīmiskā sastāva ir ļoti līdzīgs naftai. Neseni ASV zinātnieku pētījumi pauž, ka degslānekļa gāzes ieguve saistās ar lielāku kaitējumi videi nekā naftas ieguve. Degslānekļa gāzes ieguves laikā atmosfērā nokļūst ievērojams daudzums metāna, kas ir viena no gāzēm, kura izraisa «siltumnīcas efektu». Savukārt degslānekļa ieguvē metāns nerodas vispār.