Igaunijas enerģētikas kompānija Eesti Energia pērn palielinājusi saražotās elektroenerģijas apjomu par 13%, bet degslānekļa eļļas ieguvē sasniegti augstākie rādītāji kompānijas pastāvēšanas vēsturē. Tikmēr Eesti Energia Latvijas meitas uzņēmuma Enefit klientu skaits pērn pieaudzis par trešdaļu.
Eesti Energia peļņa no pamatdarbības (EBITDA) 2013. gadā bija 310 miljoni eiro, kas gada griezumā ir pieaugums 11,5% apmērā. Kompānijas tīrā peļņa palielinājās līdz 160 miljoniem eiro, kas ir divreiz vairāk nekā pirms gada.
Pērn Igaunijas gada laikā saražojusi 11 TWh elektroenerģijas, kas ir par 13% vairāk nekā gadu iepriekš. Degslānekļa eļļas ieguvē sasniegts visā kompānijas pastāvēšanas vēsturē lielākais apjoms - 208 000 tonnas.
Kopējais Eesti Energia apgrozījums 2013. gadā bija 966 miljoni eiro, kas ir 18% pieaugums salīdzinājumā ar 2012. gadu.
Latvijā strādājošais Eesti Energia meitas uzņēmums Enefit pērn audzējis biznesa klientu portfeli, uzrādot 34% pieaugumu un gadu noslēdzot ar 1760 klientiem. Arī pārdotās elektroenerģijas apjoms audzis par 36,5%, sasniedzot 1 150 GWh.
Līdz ar pārdošanas apjomu kāpumu Enefit apgrozījums palielinājies par trešdaļu, līdz 56,5 miljoniem eiro.
Uzņēmums gan norāda, ka 2013. gada vidū notikušo izmaiņu elektroenerģijas pārrobežu pārvades izmaksu noteikšanas kārtībā dēļ radušies neprognozēti šo izmaksu kāpumi, nodarot Eesti Energia grupai kopējos zaudējumus Latvijā un Lietuvā 13 miljonu eiro apmērā.
Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers norāda, ka aizvadītajā gadā piepildījās viens no tirgotājiem negatīvākajiem pārvades izmaksu scenārijiem uz Latvijas-Igaunijas robežas: «Pirmo pusgadu iezīmēja strauja izaugsme un uzņēmēju intereses kāpums par atvērto tirgu. Turpretim gada otrajā pusē guvām pierādījumus tam, ka mūsu reģionā tirgus cenu līmeņa noteikšanā galvenā loma ir pārvades sistēmas operatoriem, kuri nosaka tirdzniecībai pieejamās jaudas un to piešķiršanas principus. Līdz ar NordPool SPOT biržas Latvijas cenu zonas atvēršanu tika mainīta sistēma, kas nosaka izdevumus par elektroenerģijas pārvadīšanu no Igaunijas uz Latviju. Baltijas lielāko elektroenerģijas tirgotāju vairāk kā gada garumā izteiktie vairākkārtējie lūgumi atrisināt draudošo situāciju, nevainagojās panākumiem. Šo notikumu rezultātā oktobrī Enefit pārtrauca jaunu fiksētas cenas līgumu slēgšanu Latvijā. Pašlaik Enefit biznesa klientiem piedāvā dažādus nišas produktus.»
Aizvadītajā gadā Eesti Energia ekspluatācijā nodeva divus vēja parkus ar kopējo jaudu 61,6 MW, kā arī Iru atkritumu pārstrādes spēkstaciju.