Eesti Energia atkritumu dedzināšanas plāns, kas paredz atkritumus ievest no ārvalstīm, Igaunijas patērētājiem subsīdijās izmaksās 1,7 miljonus eiro, citējot Igaunijas laikrakstu Eesti Päevaleht, vēsta BBN.
Eesti Energia divi ārvalstu partneri – somu uzņēmums GemiFin Oy un britu Mid UK Recycling Ltd – jau pieteikušies importēt Igaunijā 86 tūkst. tonnus atkritumu. To plānots darīt, neskatoties uz to, ka Eesti Energia piederošās Iru spēkstacijas ikgadējā atkritumu dedzināšanas jauda ir 220 tūkst. tonu, bet pati Igaunija gadā saražo 300 tūkst. tonnu atkritumu gadā.
Db.lv jau rakstīja, ka uzņēmums Eesti Energia Iru spēkstacijā šovasar ir atklājis koģenerācijas bloku, kurā kā kurināmais tiks izmantoti nešķiroti sadzīves atkritumi. Kopējās investīcijas šajā projektā veido 105 miljonus eiro. Eesti Enrergia pārstāvji norādīja, ka līdz ar jaunā spēkstacijas bloka izveidi, samazinājušās apkures cenas Tallinā un Mārdu, bet visā Igaunijā kritušās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.
Eesti Energia pavēstījusi, ka plāno pietekties koģenerācijai paredzētajai subsīdijai 32 eiro par megavatstundu (MWh) apmērā. Tāpat kompānijai varētu būt pieejams atbalsts 53,7 eiro apmērā par Mwh, jo daļa atkritumu ir bioloģiski.
Komentējot situāciju, ka Igaunijas patērētāji faktiski maksās par eiropiešu atkritumu dedzināšanu, Igaunijas finanšu ministrs Jurgens Ligi (Jurgen Ligi) pauda, ka svarīgi ir tas, ka enerģija tiek saražota efektīvā veidā. «Šajā gadījumā mums ir katls, kas daļēji sadedzina no Somijas nākušos atkritumus. Atkritumu sadedzināšanu apmaksā Somijas patērētājs, bet mūsu patērētājs var iegādāties lētāku siltumenerģiju,» pauda Igaunijas finanšu ministrs. «Koģenerācijas gadījumā, nav svarīgi, vai katlu darbina Krievijas gāze, Somijas atkritumi vai Igaunijas kūdra, tomēr es dodu priekšroku aizsargāt Igaunijas purvus un izvairīties no atkarības no gāzes,» skaidroja J. Ligi.