Eesti Energia uzsākusi izmēģinājumus, lai elektroenerģijas ražošanas laikā no degslānekļa iegūtos pelnus pievienotu maisījumiem, kas tiek izmantoti autoceļu būvniecībā.
Igaunijas valstij piederošais elektroenerģijas ražotājs Eesti Energia noslēdzis sadarbības līgumu ar Igaunijas autoceļu departamentu un celtniecības kompāniju AS Nordecon, lai sāktu pilotprojektu OSAMAT, kura laikā tiek meklēts plašāks pielietojums degslānekļa blakusproduktiem. Kā pirmā šo blakusproduktu pielietošanas joma tiek apgūta ceļu būve. Kopējās OSAMAT pilotprojekta izmaksas ir 2,7 miljoni eiro, un tas tiek īstenots Eiropas Savienības LIFE+ programmas ietvaros.
2,1 kilometru garš posms šosejā Narva-Mustvē Ida-Viruma apgabalā ir pirmais objekts, kur jau ir uzsākti augsnes nostiprināšanas darbi ar jauno tehnoloģiju. Turklāt Eesti Energia Kaevandused un autoceļu būvniecības kompānija Nordecon ir noslēguši vienošanos par 7000 tonnu kaļķakmens šķembu piegādi. Šīs šķembas tiks izmantotas testa ceļu posmu būvniecībai Lenes un Ida-Viruma apgabalos. Kaļķakmens šķembas tiek iegūtas kā blakusprodukts degslānekļa ieguves procesā pazemes raktuvēs.
Ja šie inovatīvie risinājumi izturēs pārbaudes, tad projektā iesaistītās puses kopīgi izstrādās instrukcijas un normatīvos dokumentus par to pielietošanu Igaunijas ceļu būvē.
«OSAMAT projekta mērķis ir ievērojami palielināt degslānekļa pelnu izmantošanu, vienlaikus taupot citus dabas resursus,» skaidro Eesti Energia Narvas spēkstacijas degslānekļa pelnu pārdošanas vadītājs Aleksandrs Potockijs. «Elektroenerģijas ražošanas laikā radīto degslānekļa pelnu otrreizējā izmantošana par piedevu cementam un betonam ļaus ietaupīt grants, smilšu un māla resursus, kā arī samazināt siltumnīcas efekta gāzu izdalīšanos. Izgatavojot vienu tonnu cementa, atmosfērā nonāk 0,7 līdz 0,8 tonnas CO2 izmešu. Ja mēs spēsim atrast saprātīgus risinājumus otrreizējai degslānekļa pelnu izmantošanai, tad nākotnē spēsim samazināt arī šo pelnu uzkrāšanos tiem atvēlētajās izgāztuvēs, tādējādi veicinot apkārtējās vides saglabāšanu.»
Igauņi neizslēdz, ka kādam no degslānekļa blakusproduktiem tiks rasts pielietojums arī Latvijā. DB jau rakstīja, ka Eesti Energia no degslānekļa ražo ne tikai elektrību, bet arī degvielu - degslānekļa eļļu. Šajā jomā, pārdodot savu unikālo tehnoloģiju, Eesti Energia uzsākusi sadarbības projektus arī ārzemēs, taču arī Igaunijā par 200 milj. eiro tiek būvēta jauna degslānekļa eļļas rūpnīca.