Šā gada pirmajos divos mēnešos patēriņa kritums vērojams alus nozarē – par 17 % un bezalkoholisko dzērienu nozarē – par 35 %.
Šogad nozares attīstību negatīvi ietekmēja ne tikai ekonomiskās lejupsplīdes tendences, bet arī no valsts uzliktais papildus slogs – negaidītais akcīzes nodokļa pieaugums gan alum, gan bezalkoholiskajiem dzērieniem, kas turklāt tika palielināts bez konsultācijām ar nozares ekspertiem, Db uzzināja Latvijas alus un bezalkoholisko dzērienu nevalstiskajās organizācijās - Latvijas alus darītāju asociācijā, Latvijas alus darītāju savienībā un Latvijas Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācijā.
Papildus triecienu nozarei rada arī importa produkcijas spiediena pieaugums, īpaši no Krievijas, Baltkrievijas, kuru ražotā produkcija pēc nacionālās valūtas devalvācijas kļuvusi daudzkārt konkurētspējīgāka Latvijas tirgū.
Nedrīkst arī aizmirst, ka liela daļa alus ražotāju ar saviem produktiem pārstāv arī bezalkoholisko dzērienu industriju, līdz ar to slogs un ierobežojumi, kas attiecas uz bezalkoholisko dzērienu un alus komercdarbību, vērtējami kopsakarībā.
Arī bezalkoholisko dzērienu industrijai šogad neklājas viegli. Asociācijas uzskata, ka no valsts puses nozarei pēdējā gada laikā nav bijis praktiski nekāds atbalsts. Latvijas bezalkoholisko dzērienu ražotāji šobrīd nostādīti daudzkārt nekonkurētspējīgākā situācija, salīdzinot ar tuvākajiem kaimiņiem, jo ne Lietuvā, ne Igaunijā, ne arī lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu akcīzes nodoklis bezalkoholiskiem dzērieniem nav jāmaksā, kamēr Latvijas ražotājiem jāmaksā 4 lati par 100 litriem dzēriena.
Bezalkoholisko dzērienu, par kuriem maksājama akcīze, pārdošanas apjomi Latvijā 2009.gada janvārī, februārī salīdzinājumā ar 2008.gada attiecīgo periodu ir kritušies par aptuveni 35%. Tirgus kritumā daļēji vainojama arī nodokļu politika – pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļa celšana.
Latvijas alus darītāju asociācijas, kā arī AS Aldaris valdes priekšsēdētāja Ināra Šure norāda, ka pirmo divu šā gada mēnešu rezultāti gan visai alus, gan bezalkoholisko dzērienu nozarei nav bijuši iepriecinoši. «Ja šogad no valdības nozarei tiks uzlikti vēl kādi papildus slogi mēs varam sagaidīt bezdarba pieaugumu, turpmāku nozares lejupslīdi un tai sekojošu akcīzes nodokļa ieņēmumu samazinājumu un uzņēmuma ienākuma nodokļa samazinājumu valsts budžetā,» tā I. Šure.
Latvijas alus darītāju savienības izpilddirektors Pētris Liniņš norāda, ka, uzliekot vēl papildus slogu nozarei, prognozējama mazo alus darītavu darbības pārtraukšana. Tieši mazo alus darītavu darbība nodrošina darba vietas Latvijas reģionos, tomēr finansiālā situācija mazajām alus darītavām ir kļuvusi kritiska un ir reāli apdraudēta to turpmāka pastāvēšana.
Uzskatām, ka papildu līdzekļus valsts budžetā var iegūt, kāpinot ekonomisko aktivitāti valstī ar mērķi palielināt nodokļu ieņēmumus, stiprinot uzņēmumu eksportspēju un pašmāju ražotāju produktu un pakalpojumu patēriņu, norāda Latvijas alus un bezalkoholisko dzērienu ražotāju nevalstiskās organizācijas.
Alus un bezalkoholisko dzērienu nozare gadā valsts budžetā nodrošina vairāk nekā 30 miljonu latu nodokļu ieņēmumus.