Bezpilota lidaparāti jau tiek izmantoti situācijas novērtēšanai mežā – kā aug jaunaudze, kā veikta mežizstrāde, kādus postījumus nodarījis vējš vai bebrs; lai klāstu paplašinātu, vajadzīga atbilstoša programmatūra
Droni no militārās jomas pakāpeniski pārgājuši uz biznesu, un arī mežsaimniecībā tie no eksotikas ir kļuvuši par izmantojamu darbarīku. Par savdabīgu pionieri drona jeb koptera iegādē ir uzskatāma Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāte, kura to spēja, izmantojot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu. Pēc fakultātes dekāna Dagņa Dubrovska sacītā, šis rīks tiek izmantots mežsaimniecības pētījumos. Tomēr lidaparāts pats par sevi neko vēl nenozīmē, jo svarīgākais jautājums ir – kas tam ir virsū – foto vai video kamera vai lāzerskenēšanas ierīce, turklāt iegūto datu apstrādei ir vajadzīga programmatūra. Jāņem vērā, ka svarīgākais ir izšķirtspēja, un to pašu produktu, ko var iegūt ar droniem, var sasniegt arī ar uzņēmumiem no lidmašīnām un satelītiem. Dronu cenu lejupslīde ir pavērusi iespējas tos arī iegādāties.
«Pašlaik pērkam dronu pakalpojumus,» skaidro valsts mežu apsaimniekošanas AS Latvijas valsts meži (LVM) vadošais programmu vadītājs Ivars Kalmuks. LVM dronus izmanto kā lāzerskenēšanas ierīču nesējus, lai iegūtu precīzus datus par karjeru atlikumu. «Tas kopā ar programmatūru ir labākais un precīzākais pieejamais instruments, kas dod iespēju pārliecināties par to, cik daudz kubikmetru ir izvests no karjera, kā arī potenciāli – šķeldas krautuvju uzskaitē,» skaidro I. Kalmuks. Šajā jomā dronu izmantošana ir kļuvusi par ikdienu, viņš atzīst.
Visu rakstu Droni lēnām spiežas mežsaimniecībā lasiet 6. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.