Lieli aizdevumi un ievērojami uzkrājumi skaidrā naudā – šīs informācijas patiesumu nav iespējams pārbaudīt, tāpēc pastāv iespēja, ka deputātu kandidāti pirms vēlēšanām savās deklarācijās norādījuši nevis patiesi viņu rīcībā esošus naudas līdzekļu, bet prognozējamos ienākumus.
Korupcijas pētnieki brīdinot, ka tādējādi iespējams legalizēt ienākumus, kuru šobrīd vēl nav, raksta laikraksts Neatkarīgā. Izpētot desmit partiju jau reģistrētos sarakstus ar vairāk nekā tūkstoš kandidātiem, Neatkarīgā secinājusi, ka nav daudz tādu personu, kam nauda glabājoties tikai bankā.
Pašlaik no visiem deputātu kandidātu sarakstiem lielāko skaidras naudas uzkrājumu deklarējis apvienības Visu Latvijai!/Tēvzemei un brīvība/LNNK biedrs, uzņēmējs Normunds Bomis. No viņa iesniegtās deklarācijas datiem izriet, ka viņš ārpus bankām glabājis 1,18 miljonus latu. Viņš vada uzņēmumu SIA N. Bomja maiznīca Lielezers.
Piemēram, Saeimas deputāts Mareks Segliņš (PLL) norādījis, ka deklarācijā ziņas sniegtas uz 1.janvāri un «tagad man skaidrā naudā ir simt latu». Viņš principā izmantojot bezskaidras naudas norēķinus un naudu mājās glabājis nevis tāpēc, ka neuzticas bankām, bet tāpēc, ka deklarācijā minētā summa – 18 tūkst. Ls – bijusi saistīta ar privātiem iemesliem.
Apvienības Vienotība kandidāts Juris Zvirbulis deklarācijā uzrādījis 29 tūkst. Ls skaidrā naudā. Pats atzīst – tā esot iegājies, ka skaidras naudas līdzekļu apmērs katru gadu grozoties apmēram šādas summas ietvaros.
Nepilns 100 zeķē glabājuši uzkrājumus, kas bijuši vismaz 10 tūkst. Ls un tikai daži minējuši neapaļas summas, piemēram, tēvzemiešu pārstāvis Aivars Aksenoks ierakstījis precīzi – 9390,8 Ls.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) preses pārstāvis Andris Vitenburgs norāda, ka biroja kompetencē nav vērtēt deputātu kandidātu iesniegtos datus. «Mūsu kompetence ir skatīties valsts amatpersonas, arī ziedotājus, ko pārbaudām saskaņā ar likumu par pēdējiem trim gadiem. Ja ienākumi nesakrīt ar izdevumiem, informāciju sūtām Valsts ieņēmumu dienestam,» informējis A.Vitenburgs.
Viņš atzinis, ka birojam šis ir sāpīgs jautājums, un piesauc līdz šim neīstenoto ieceri par sākumdeklarēšanos. To mēģināts ieviest jau desmit gadu, lai būtiski atvieglotu tiesībsargājošo iestāžu cīņu pret nodokļu nemaksāšanu, nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju un korupciju. Tagad tiek pieļauts, ka sākumdeklarēšanās jeb nulles deklarācija fiziskām personām un daļējas nodokļu amnestijas juridiskām personām varētu tikt ieviestas no 2011.gada 1.jūlija.
A.Vitenburgs norādījis uz gadījumiem, kad bijis grūti pierādīt iespējamās nelikumības, jo pašreiz visiem nav nepieciešams norādīt savus īpašumus, uzkrājumus un tamlīdzīgi. «Valsts amatpersonas atsaucas uz darījumiem ar personām, kuras neviens nekontrolē,» sacījis KNAB pārstāvis. Līdzīgi var pieņemt, ka arī milzīgās aizdevumu summas ne visos gadījumos ir reāli aizdotas reālām personām, bet gan virtuāli apgrozītas uz papīra.