Nākamā gada vasarā plānotas tradicionālās pašvaldību vēlēšanas Latvijā un var teikt, ka jau šobrīd ir sācies ar tām saistītais žurku skrējiens, kad katrs politiskais spēks cenšas iepatikties vēlētājiem vismaz tikpat lielā mērā kā konkurējošās brigādes.
Vienotība jau ir paspējusi pavēstīt, ka algas pieaugums iedzīvotājiem būšot katru gadu, savukārt Reformu partija (RP) ir ķērusies klāt vieglāk ieviešamam, taču reāli absurdākam plānam – pilnā nopietnībā tiek virzīts likumprojekts, kas paredz «sabiedrības saliedēšanu», katram piešķirot vienu brīvdienu gadā pēc nepieciešamības, atbilstoši noteiktiem reliģiskajiem svētkiem.
Vienkārši sakot, visiem brīvdienas tāpat vien būs Ziemassvētkos, Lieldienās, Jāņos utt., bet katram būtu vēl pa vienai brīvai dienai kaut kad, ja runa būs par svētkiem, kas nesakrīt ar tiem, kas jau tāpat ir oficiāli atzīmējami. Izturoties ar cieņu pret katra iedzīvotāja pārliecību, reliģiskajām jūtām un tamlīdzīgām vērtībām, jāatzīst, ka RP ir nolēmusi spert platu soli haosa virzienā. Kā zināms, katru gadu ir noteikts brīvdienu skaits, kas saistīts ar dažādiem valsts līmenī atzīmējamiem svētkiem, un darba devēji, plānojot savus budžetus, kaut vai desmit gadus uz priekšu var rēķināt, kurās dienās viņu rīcībā būs visi darbinieki, bet kurās – dežūrstrādnieki vai vispār nevienas dzīvas dvēseles. Galvenais ir tas, ka visas līdz šim noteiktās brīvdienas attiecas uz visiem, neatkarīgi no tautības, rases, politiskās vai reliģiskās pārliecības. Un tas ir pareizi! Pavisam cita situācija sāktos tad, ja darba devējam nāktos katram savam darbiniekam brīvdienas rēķināt atsevišķi. Ja runa ir par nelielu uzņēmumu, teiksim, ar 5 līdz 10 darbiniekiem, tas vēl nebūtu tik sarežģīti. Bet ko darīt kompānijām, kurās ir vairāki simti darbinieku? Pieņemt darbā vēl vienu personāldaļas speciālistu, kurš plāno strādājošo brīvdienas atbilstoši viņu reliģiskajiem uzskatiem, kā arī risina viņu aizvietošanas jautājumu? Ir taču skaidrs, ka šāda lietu kārtība radītu uzņēmējiem papildu izmaksas.
Toties nav skaidrs, kāds tam visam ir sakars ar RP pieminēto sabiedrības saliedēšanu. Vienīgais, ar ko var rēķināties, ka daļa to iedzīvotāju, kuri savas dzīves laikā nav uzskatījuši par nepieciešamu pievienoties, piemēram, kādai kristīgās baznīcas konfesijai, to izdarītu, lai tikai varētu dabūt par vienu brīvdienu gadā vairāk. Jārēķinās, ka daļai sabiedrības ir pilnīgi vienalga, kādi svētki – galvenais, lai būtu brīvdiena. Tas viss varētu šķist kaut kādā mērā pat smieklīgi, ja vien... RP ir varas partija, un tas nozīmē, ka tās priekšlikumi likumdošanas ietvaros var arī tikt realizēti. Nu, kaut vai aiz pārskatīšanās. Ja tā tiešām notiks, vienas politiskās partijas vēlme kļūt populārai sabiedrības acīs būs pārvērtusies par murgu darba devējiem.
Trakākais ir tas, ka līdz pašvaldību vēlēšanām vēl jāgaida aptuveni pusgads, un dažādu partiju Latvijā ir vesels lērums. Tas nozīmē, ka visvisādus ekonomiski nepamatotus ierosinājumus, kam ir pamaza sasaiste ar reālo dzīvi, mēs vēl varam sagaidīt bez sava gala.