Solīt sola, bet nedeva... Šis teiciens latviešiem ir zināms jau ļoti daudzus gadus, un laika gaitā jau tiek attiecināts uz dažādām parādībām. Šoreiz runa ir par ilgstošiem Ingrīdas Circenes (Vienotība) vadītās Veselības ministrijas solījumiem sasaistīt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu ar samaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas nu jau faktiski ir rezultējusies ar atziņu – diez vai tuvākajā laikā iznāks, jo nav skaidrības, vai piedāvātais risinājums atbilst konstitūcijai.
Pati iecere – sasaistīt medicīnas pakalpojumu klāstu ar samaksātajiem nodokļiem – ir apsveicama. Pirmkārt, šāds solis vismaz daļēji varētu novērst situāciju, kad godīgi nodokļu maksātāji finansē veselības aprūpes pakalpojumus gan sev, gan nodokļu nemaksātājiem, turklāt, lai tos vispār saņemtu, vēl stāv mēnešiem ilgās rindās. Protams, vienkāršāks variants ir atvērt maku un nepieciešamo pakalpojumu saņemt jau nākamajā dienā, bet tādā gadījumā iznāk, ka par vienu un to pašu tiek samaksāts divreiz. Vispirms nodokļu veidā, pēc tam – skaidrā naudā.
Otrkārt, šeit tomēr runa ir par nodokļu samaksu. Valstī var gari un plaši klārēt, ka ir jācīnās pret ēnu ekonomiku, taču, lai to panāktu, ir jāsper konkrēti soļi. Domājams, ka brīdī, kad aplokšņu algu maksājošos uzņēmumos strādājošie saprastu, ka viņiem par veselības aprūpi var nākties atdot visus savus ietaupījumus (ja vien tādi vispār ir), Valsts ieņēmumu dienests beidzot uzzinātu, kuros virzienos strādāt. Tas par to, kāpēc šāda sistēma ir nepieciešama, savukārt attiecībā uz to, kāpēc tās ieviešana Latvijā kārtējo reizi bremzējas...
Varētu, protams, sākt ar teju banālo stāstu par to, ka divi no trim baltiešiem var kaut ko izdomāt un arī realizēt, bet trešais – tikai izdomāt. Diez vai citās valstīs, kur medicīnas pakalpojumu sasaiste ar nodokļu samaksu jau ir ieviesta, konstitūcijas ir neskaitāmas reizes nežēlīgākas nekā Latvijā. Drīzāk runa ir par to, ka trūkst politiskās drosmes, tēlaini sakot, pārcirst Gordija mezglu. Viena lieta ir paziņot, ka turpmāk noteiktu klāstu veselības aprūpes pakalpojumu varēs saņemt tie, kuri ir maksājuši nodokļus, un šādiem iedzīvotājiem vairs nevajadzēs stāvēt garās rindās, bet pavisam kas cits – to tiešām nodrošināt. Lai to izdarītu, jābūt skaidrai sapratnei, cik daudz katrs konkrētais pakalpojums maksā, jānodrošina, ka konkrēti speciālisti savās pamata darbavietās strādā pilnu slodzi, nevis tikai dažas stundas dienā, pēc tam pārvācoties uz kādu privātpraksi utt. Tāpat šis ir viens no gadījumiem, kad jāatzīst, ka Latvijas valdībai nereti ir katastrofāla nespēja normāli komunicēt ar sabiedrību. Proti, daļā sabiedrības jau ir radīts maldīgs priekšstats, ka nodokļu nemaksātāji varēs nomirt uz ielas un neviens viņus neārstēs. Nav pienācīgi izskaidrots, ka pirmā nepieciešamā palīdzība tāpat būs visiem, kā arī būs noteiktas iedzīvotāju kategorijas, kam bez maksas pienāksies arī citi pakalpojumi. Un ar šādu komunikācijas līmeni mūsu politiķi acīmredzot nespēj izdomāt neko citu, kā vien mēģināt atlikt uz vēlāku laiku labas ieceres ieviešanu.