Zaļo un zemnieku savienības trīs ministru tikšanos ar Medvedeva vietnieku uzņēmēji nenosoda
Ministru tikšanās tiek tulkota kā aizdomīga Krievijas imperiālistisko tieksmju kontekstā, bet vai tiešām augusta sākumā notikušās zemkopības, finanšu un satiksmes ministru pusdienas zivju fabrikā ar vienu no Krievijas vicepremjeriem ož pēc politiskas pakalpības? Neapšaubāmi, jebkura tikšanās ar Krievzemes varas pārstāvjiem nav nekāda tējas pauze pie Kaimiņjankas. Ir sliekšņi, kurus Latvijas politiķi, ja vien ir lojāli savai valstij, nepārkāpj. Tāpat nevar noliegt, ka apzīmējums «neoficiāla tikšanās» ar šāda ranga Krievijas politiķi skan kaut kā ačgārni. Varas pārstāvji ir varas pārstāvji arī šortos, un tie nevar būt vienkārši dibenus blakus piestutējušas personas pie pusdienu galda. Paliek jautājums, kāpēc Krievijas politikas un oligarhijas elitei pietuvinātais Arkādijs Dvorkovičs patiesībā apmeklēja Latviju, vienalga, neoficiālā kārtā vai iepriekš pieteiktā vizītē. Maz ticams, ka lietus dāsni slacītās Jūrmalas šarms vilināja tik stipri, ka viņš nespēja turēties pretī.
Tiesa, nav izskanējis, ka Dvorkovičs, uzklausījis ZZS trīnīšu pozīciju, kaut ko apsolītu vai pieprasītu Latvijas piena devējām maut krievu mēlē un šprotu bundžas apdrukāt ar Jaunā viļņa klaunu attēliem. Ministri esot pamatā runājuši «par lietu» jeb Latvijas uzņēmēju apcirptajām iespējām plašajā kaimiņzemes tirgū, mērķējot uz vienas vai otras barjeras pabīdīšanu. Tāpēc Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš nevis nosoda šo tikšanos, bet uzliela, ka ministri ir darījuši savu darbu un nav izniekojuši iespēju runāt ar kaimiņvalsts augsta ranga politiķi, lai, iespējams, padrupinātu sankciju mūri, ja runājam par lauksaimniekiem, zivrūpniekiem un pārtikas ražotājiem vai atsvabinātu samezglojumus dzelzceļa pārvadājumos, ja pieminam izsīkstošās kravas. Tādējādi šie pūliņi, iespējams, attaisno ministru trīskāršo «flirtu» darba laikā, kas taču saņēmis arī premjera svētību. Ja Krievija pacilātu ierobežojumu vākus, varbūt arī valsts budžeta plānošana izskatītos citādāk, bez centieniem zem Danas Reiznieces-Ozolas kleitas valdībā ienest jaunus nodokļus, lai arī kādos vārdos sauktus. Arī Uldim Augulim šoreiz nevar pārmest vēlēšanos apspriesties ar šo viesi, jo bez Krievijas kravām mūsu dzelzceļš acīmredzami iznīkst. Zīmīgi, ka Augulis uz karstām pēdām pēc tikšanās iecelts par Latvijas-Krievijas starpvaldību komisijas vadītāju. Savukārt Jānis Dūklavs var iet ar Dvorkoviču pirtī, dzert krievu šņabi un uzkost mūsu šprotes, un tā nedēļu no vietas, ja vien šādas internacionālas izklaides nāk uzņēmējiem par labu, piemēram, paverot šprotu ražotājiem kāda Maskavas un Sanktpēterburgas veikala sānu durvis.
Tiesa, pusdienotājiem vajadzēja «rezervēt galdiņu» arī starptautiskās komunikācijas «virtuvē», lai nesētu bažas par ārpolitikas deķa haotisku raustīšanu. Faktu, ka Krievija ir ārpolitisks agresors, neviens neapstrīd, bet klusēšana problēmas risinātu vēl mazākā mērā nekā runāšana, ja nu izrādīsies, ka aizvadītā šprotu maltīte bijusi nerezultatīva. Mēdz taču teikt, ka problēmas vajagot norunāt nost.