Ar lielām cerībām gaidītais G20 valstu līderu samits sevis attaisnojis — panākta vienošanās par vērienīgu ekonomikas glābšanas plānu, kura kopējā vērtība ir 5 triljoni ASV dolāru.
Protams, interesanti būtu zināt, kur tiks sadabūta tik liela nauda, ņemot vērā, ka lielākā daļa pasaules valstu ir atzinušas, ka tajās valda nopietnas ekonomiskas problēmas. Cerams, tas netiks panākts uz nesamērīgas dolāru drukāšanas rēķina. Taču pat gadījumā, ja izrādīsies, ka tik lielas naudas realitātē nemaz nav, par pozitīvu ir tzīstams kaut vai minētais Lielbritānijas premjera Gordona Brauna paziņojums par ekonomikas glābšanas plānu — ne vienā vien lielā pasaules biržā ir pieaugusi gan darījumu aktivitāte, gan arī akciju cena. Un tas jau ir pozitīvs rādītājs ekonomikai.
Plus vēl notikušais varētu apliecināt kādu būtisku faktoru — nauda noteiktās rokās ir, taču tās īpašnieki, baidīdamies no zaudējumiem, dod priekšroku to nemaz nekustināt. Loģiski var rasties jautājums — kāds gan būs Latvijas ieguvums no šīs daudzu prātiem pat netveramās summas. Tiešā veidā, visticamāk, nekāds. Turklāt varbūt tā pat ir labāk, ņemot vērā, ka mēs jau esam paspējuši gan no Starptautiskā valūtas fonda, gan Eiropas Komisijas, gan vairākiem citiem partneriem, vēl pirms sekoja paziņojums par kāda globāla mēroga ekonomikas glāšanas pasākumu plānošanu, turklāt mums nav ne mazākās nojausmas, kā mēs atdosim laika gaitā aizlienētos 7.5 miljardus eiro.
Tomēr šeit jāņem vērā, ka Latvija ir vien ļoti maziņa spēlētāja starp pasaules lielajiem «dūžiem», un tas nozīmē vien to, ka gadījumā, ja ekonomikas augšupeja pārskatāmā nākotnē tiks piedzīvota tādās lielvarās kā, piemēram, Vācija un Lielbritānija, bešā nepaliksim arī mēs. Citiem vārdiem sakot, mūsu uzņēmējiem pavērsies, atdzīvosies jauni eksporta tirgi, kur mēģināt izvērsties, un tas būtu pozitīvs pavērsiens. Jāatgādina, ka pretēju situāciju mēs jau salīdzinoši nesen esam piedzīvojuši: daudziem taču šķita, ka ASV ir ļoti tālu, un to ekonomiskās problēmas mūs neskars…
Būtiski gan ir tas, kā šie triljoni tiks izlietoti. Tiesa, G20 samita laikā ir noteikti vairāki galvenie virzieni, kur šiem līdzekļiem būtu jāaizplūst (Starptautiskajam valūtas fondam vien paredzēts novirzīt 750 miljardus dolāru), taču acīm redzot tikai laiks rādīs, cik efektīvi, lietderīgi un arī godprātīgi tiks izmantota šī nauda.
Un vēl — notikušais samita laikā ir pierādījis, ka, risinot globālas problēmas, tiešām ir jāstrādā visiem kopā. Jā, Vācija un Francija gan centās pārējām 18 dalībvalstīm uzspiest savu politiku, taču tas nenotika, un tā vien izskatās, ka iznākums vismaz pagaidām apmierina visas puses. Šis nav tas gadījums, kad ASV, Vācija, Francija vai kāda cita valsts varētu atļauties pārējiem diktēt savas prasības, domājot vien par savām interesēm — ir jāstrādā visiem kopā viena liela mērķa vārdā. Cerams, šis princips kādreiz kļūs arī par Latvijas politekonomiskās vides neatņemamu sastāvdaļu.