Rietumu pasaulē jau kādu laiku procentu likmes ir ļoti zemas. Turklāt pagaidām arī nākotnē, centrālajām bankām atrodoties konstantā eksperimentālā ekonomikas stimulēšanas stadijā, tās var šādas palikt.
Dažās vietās pasaulē aizņemties ir palicis īpaši izdevīgi. Tie ziņots, ka Dānijā “Nordea Bank” sākusi saviem klientiem piedāvāt hipotekāros aizdevumus uz 20 gadiem ar fiksētu nulles likmi.
“Bloomberg” ziņo, ka ar šādiem paziņojumiem klajā nākušas vēl divas bankas, kas darbojas šajā valstī. Katrā ziņā pasaule sākusi aizdzīvoties līdz agrāk visai neiedomājamai situācijai, kad pat visai gara termiņa aizdevumiem privātpersonām netiek iekasēti procentu maksājumi. Iespējams, šo pat nevarētu uzskatīt par skaļāko gadījumu.
Pirms laika Dānijā Jyske Bank ziņoja, ka 10 gadu hipotekārajam aizdevumiem piemēros negatīvu likmi -0,5% apmērā. Tas nozīmē, ka katru mēnesi summa, ko aizdevuma ņēmējs ir parāda bankai, samazinās. Tas gan nenozīmē, ka banka no šādas savas darbības obligāti cieš zaudējumus. Tā joprojām var nopelnīt no nodevām un maksām par dažādiem saistītajiem pakalpojumiem.
Dānija ir valsts, kas ar negatīvām centrālās bankas procentu likmēm dzīvo jau kopš 2012. gada. Tas nozīmē, ka bankas naudu spēj dabūt ļoti, ļoti lēti. Toreiz šīs valsts centrālie baņķieri savas kronas likmi daļēji samazināja tāpēc, lai aizsargātu savas kronas piesaisti pie eiro, atgādina “Bloomberg”.
Jāpiebilst, ka monētai ir arī otra puse un Dānijā jau kādu laiku brauc dziļāk negatīvajā zonā arī depozītu likmju ziņā. Nosakot negatīvas likmes, centrālās bankas cer, ka investori un komercbankas būs spiesti doties ienesīguma meklējumos, kur tās sāks aktīvāk izsniegt kredītus. Jānorāda, ka zemajam likmju laikmetam ir arī savi kritiķi. Tas nozīmē, ka daudzi tiek spiesti iesaistīties riskantākās avantūrās. Tāpat – ja, turot kaut ko drošu, vairs nav ienesīguma, tad ir jākrāj tieši tik daudz, cik izlietosi.