Finanses

Uzņēmēju attīstībai pieejami miljardi

Db.lv,17.12.2024

Jaunākais izdevums

Kreditēšanas aktivitāte Latvijā joprojām ir viena no zemākajām eirozonā, kā rezultātā uzņēmēji ik gadu zaudē apmēram 12,5 miljardus eiro, ko varētu ieguldīt biznesa attīstībā.

2024. gada 1.ceturksnī Latvijas nefinanšu sabiedrībām un mājsaimniecībām izsniegto kredītu atlikums bija vien 27,5% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb 10,9 miljardi eiro, liecina “Eurostat” dati. Arturs Geisari, “Oferta Finance” idejas autors norāda, ka Latvijai ir milzīgs potenciāls palielināt piešķirto kredītu apjomu, tādējādi nodrošinot gan mazo un vidējo uzņēmēju attīstību, gan arī valsts ekonomisko izaugsmi kopumā.

“Mums ir vairāk nekā 35 tūkstoši uzņēmumu ar gada apgrozījumu virs 50 tūkstošiem eiro un pozitīvu pašu kapitālu. Tas vien nozīmē, ka Latvijas potenciāls aizņemties ir 3,7 reizes lielāks nekā šobrīd, taču tas netiek izmantots, kā rezultātā katrs no šiem uzņēmējiem principā zaudē iespēju nopelnīt apmēram 36 tūkstošus eiro gadā jeb trīs tūkstošus mēnesī. Bieži no uzņēmējiem dzirdam apgalvojumu, ka viņi vēlas attīstīties, taču statistika skaidri parāda, ka realitātē ne visi tam ir gatavi. Te ir nauda, kas reāli palīdzētu audzēt biznesa potenciālu, taču lielākā daļa vienkārši nobīstas. Bieži uzņēmēji pat nezina, kam un cik naudas nepieciešams, kā arī netic, ka viņi uz šiem papildus finanšu līdzekļiem vispār varētu pretendēt,” teic A.Geisari.

“Oferta Finance” un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka situācijās, kad komersantiem trūkst līdzekļu pasūtījumu apkalpošanai vai saistību segšanai, 30% uzņēmēju izvēlas biznesā ieguldīt savus līdzekļus. 21% savukārt sazinās ar debitoriem, lai paātrinātu maksājumus, 18% - mēģina vienoties ar piegādātājiem par vēlāku samaksu, 10% - aizņemas papildus līdzekļus no finansētājiem, 8% - aizņemas no paziņām, 7% - pārdod krājumus, 4% - atsakās no darījuma, bet 2% - nedara neko.

A.Geisari uzskata, ka uzņēmēju skaits, kuri biznesā ir gatavi ieguldīt savus līdzekļus un nevēlas aizņemties naudu no finansētājiem ir pārāk liels. “Aizņemoties naudu, mēs varam izdarīt daudz vairāk - saražot vairāk preces un pakalpojumus, radīt jaunas darbavietas, eksportēt, kā arī palielināt peļņu un samaksāto nodokļu apjomu, taču tas nenotiek. Vidēji valsts gadā varētu nodokļos iekasēt papildus 5,6 miljardus eiro un attīstīt ekonomiku, izmantojot mūsu uzņēmējus, kuri nereti vienkārši baidās aizņemties,” teic A.Geisari.

Arī LTRK aptaujā kā biežāko iemeslu, kāpēc uzņēmumam nav kredītsaistību, respondenti min nevēlēšanos uzņemties papildus riskus (34%). 24% aptaujāto savukārt norāda, ka viņi netic tam, ka kāds viņiem šo naudu varētu aizdot, 17% atzīmē, ka viņiem nav laika ar to nodarboties, 8% - netic banku sektoram kā tādam, 8% norāda, ka nemāk piesaistīt finansējumu, bet vēl 8% atzīmē, ka nezina, kur vērsties.

A.Geisari gan atgādina, ka šobrīd pastāv plašas iespējas, kā piesaistīt uzņēmumam papildus finansējumu un tās vajadzētu izmantot. “Pašlaik Latvijā iespējams saņemt finansējumu no 38 finanšu iestādēm. Papildus finansējuma iegūšana uzņēmumiem palīdzētu audzēt savu bilanci, kapitālu, peļņu un apgrozījumu, kā arī attīstīties. Ekonomika no tā būtu tikai ieguvēja! Teorētiski tam piekrīt arī uzņēmēji, jo LTRK aptaujā noskaidrots, ka 71% respondentu uzskata, ka kredīts ļauj ātrāk attīstīties, taču praksē situācija ir citāda. Uzņēmēji joprojām nezina, kam un cik līdzekļu viņiem nepieciešams. Komersantiem trūkst laika, ticības saviem spēkiem un zināšanu, kā arī viņi baidās no atteikuma. Šajā gadījumā gan būtu vērtīgi atcerēties, ka nereti tieši sēdēšana uz savas naudas un nevēlēšanās aizņemties liedz uzņēmējiem sasniegt nospraustos ilgtermiņa mērķus. Būtisku lomu šajā gadījumā spēlē arī banku nosacījumi - lielākā daļa komersantu, kam ir kredītsaistības, nav apmierināti ar savu pašreizējo procentu likmi. Uzņēmēji ir gatavi migrēt no vienas bankas uz otru, lai tikai saņemtu izdevīgākus piedāvājumus, kas noteikti ir signāls bankām - kaut kas būtu jāmaina,” spriež A.Geisari.

LTRK aptaujas dati liecina, ka 64% respondentu uzskata, ka viņu aizdevuma procentu likme ir pārāk liela, 36% - ka tā ir adekvāta, bet 0% - ka tā ir ļoti laba. Papildus tam 54% aptaujāto norāda, ka pēdējo sešu mēnešu laikā viņi ir salīdzinājuši savu finansējumu ar citu finansētāju piedāvājumiem un 36% uzņēmēju tuvāko sešu mēnešu laikā plāno finansētāju mainīt. 77% respondentu savukārt piekristu mainīt banku, ja saņemtu labākus kredīta piedāvājumus. Arī finansētāju pieejamību vietējie uzņēmēji pārsvarā vērtē negatīvi (36%) vai ļoti negatīvi (20%). 30% respondentu šajā jautājumā ir neitrāla nostāja, bet 13% uzņēmēju finansētāju pieejamību Latvijā vērtē pozitīvi vai ļoti pozitīvi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Izveidojusies uzņēmēju paaudze, kas iztiek bez kredītiem

Arturs Geisari, “Oferta Finance” idejas autors,01.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saistībā ar plaši izvērsto diskusiju par to, kāpēc Latvijā uzņēmumiem ir grūti saņemt kredītus, un ka bankas uzskata ka visiem kam varētu izsniegt kredītus, tas jau ir izdarīts - gribētu dalīties ar dažiem novērojumiem, kas radušies laika gaitā strādājot ar finansējuma piesaisti ar Latvijas uzņēmumiem.

Šobrīd Latvijā kreditēšanas apmēru ziņā izveidojusies patiesi traģiska situācija – izsniegto kredītu apjoms Latvijā pret iekšzemes kopproduktu ir apmēram trīs reizes zemāks nekā vidējā Eiropas Savienības valstī. Sekas šādai situācijai ir lēna ekonomikas attīstība, valsts budžeta sastādīšanas grūtības un arvien augošā sajūta, ka ES valstu vidējo dzīves līmeni tuvākajā laikā mums panākt neizdosies.

Tomēr jāsaka, ka problēma ir krietni dziļāka nekā tikai banku nevēlēšanās kreditēt. Daži no šīs situācijas iemesliem, piemēram, ir dziļi iesakņojusies uzņēmēju neuzticība banku sistēmai, nevēlēšanās aizņemties bankās, kā arī neprasme to darīt. Uzņēmēji šobrīd drīzāk aizņemsies no kāda drauga, centīsies sarunāt pēcapmaksas nosacījumus no preču piegādātāja vai priekšapmaksu no klientiem, nevis ies uz banku. Un pietiekami daudziem uzņēmējiem izdodas šādā veidā regulēt sava uzņēmuma naudas plūsmu un laimīgi dzīvot bez kredītiem. Jāsaka, problēmas ir arī banku pusē – ja uzņēmējam pretī gadīsies ieinteresēts un uzklausīt gatavs klientu menedžeris, tad viņš, ticamāk, ka kredītu saņems. Un gluži otrādi – vairāki šobrīd Latvijas bankās strādājoši klientu menedžeri jau ieguvuši gandrīz leģendāru statusu, jo vienmēr atbild uzņēmējiem ar “nē”. “Oferta Finance” savā pagaidām neilgajā vēsturē ir saskāries ar vairākiem biznesa klientiem, kas pārstāv dažādus uzņēmumus ar pilnīgi dažādu finanšu situāciju, kas no vieniem un tiem pašiem klientu menedžeriem bankās saņēmuši pilnīgi vienādas atbildes uz kredīta pieprasījumiem – proti, “nē’”.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa veiksmes atslēga slēpjas kombinācijā - nauda, klienti un komanda, domā Arturs Geisari, Oferta Finance idejas autors.

Pēc maniem aprēķiniem bizness sastāv no vairāk nekā 40 dažādām komponentēm, spriež A.Geisari. Ir sarežģīti definēt, ko biznesa vidē nozīmē veiksme, taču ir skaidrs, ka neveiksme ir bankrots, ko, manuprāt, var izraisīt trīs galvenie iemesli - beidzas nauda, nav klientu vai ir slikta komanda. Šī iemesla dēļ es uzskatu, ka nav vienas konkrētas biznesa veiksmes atslēgas, jo viss slēpjas kombinācijā - ir jābūt labam produktam vai pakalpojumam, kam ir pieprasījums un par ko klienti ir gatavi maksāt, atzīmē A.Geisari. Tāpat uzņēmējam nepieciešama arī profesionāla un motivēta komanda, kā arī pietiekami finanšu resursi, lai spētu biznesu darbināt. Ja spēkratā nav degvielas, tas nekur nebrauks, līdzīgi ir arī biznesā - mums ir vajadzīgi resursi, norāda Oferta Finance idejas autors.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #49

DB,03.12.2024

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) turpmāk koncentrēsies investīciju piesaistei, veicot iekšēju reorganizāciju, atalgojuma sistēmas maiņu un procesu digitalizāciju. Ir plāns līdz 2029. gadam piesaistīt 2 miljardus investīciju gadā, intervijā Dienas Biznesam pauž jaunā LIAA vadītāja Ieva Jāgere.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 3.decembra žurnālā lasi:

Statistika

Jaundzimušo skaita kritums ir pastāvīgs

Tēma

Valdība dāsni finansē LTV, bet Latvijas Radio tiek turēts bada maizē

Finansējums

LATRAPS emitē obligācijas ar gada likmi 7,5%

Nekustamais īpašums

Rīgai ir liels potenciāls. Ilo Adamsons, Estera Development līdzdibinātājs un izpilddirektors

Enerģētika

Saules enerģija - no pastarītes par aktīvu spēlētāju tirgū

Portrets

Arturs Geisari, Oferta Finance idejas autors

Brīvdienu ceļvedis

Egija Smila, Merko Ehitus grupas uzņēmumu vadītāja Latvijā

Uzņēmumu jaunumi

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.

Komentāri

Pievienot komentāru