Lai arī iespējamo Saab ražotnes daļēju pārcelšanu uz Latviju vērtē pozitīvi, tomēr to uzskata par maz ticamu, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Tādu secinājumu laikraksts izdarījis, aptaujājot nozares speciālistus un investīciju piesaistītājus.
DB 27.06.2011.g. jau rakstīja, ka Krievijas miljardieris Vladimirs Antonovs, atbildot uz jautājumu par iespējamu daļēju Saab ražotnes pārcelšanu, atzina, ka «būtu emocionāli patīkami izveidot kādu ražošanu Baltijā, turklāt ir iespējas, ir dažas brīvās ekonomiskās zonas, piemēram, Liepājā, Rīgā, esam gatavi par šo jautājumu nopietni runāt».
«Manā rīcībā nav informācijas, tāpēc ir grūti kaut ko komentēt,» atturīgs ir Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš. Viņš gan nenoliedz, ka Saab varbūtējā ražošanas daļēja atnākšana uz Latviju palielinātu nozares devumu. Arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols atzina, ka vismaz līdz šim LIAA rīcībā oficiāli nav bijuši nekādi pieprasījumi vai lūgumi attiecībā uz informāciju no minētā potenciālā investora un arī neesot ziņu par viņa plāniem Latvijā.
«Teorētiski viss ir iespējams, jo tas, kas vakar šķita neiespējams, šodien jau kļuvis par realitāti,» uzsver auto montāžas rūpnīcas a/s Amo Plant ārējo sakaru direktors Igors Graurs. Viņaprāt, ražotņu pārcelšana nav nekas unikāls. «Pat no Ķīnas tieši izmaksu dēļ ražošana nereti tiek pārcelta uz lētāko Vjetnamu, tāpēc, no Zviedrijas pārceļot kaut vai daļu ražošanas, ir jāsaprot, kāds ir pārcelšanas mērķis - būt tuvāk pircējam, samazināt izmaksas vai vēl kāds cits,» tendenci rāda I. Graurs un turpina: «Latvijai ir priekšrocības, tomēr nevaru atbildēt, vai tās ir pietiekamas, lai patiešām būtu izdevīgi uz Latviju pārcelt kādu daļu no Saab ražošanas».
«Vērtējot tikai pēc nodokļu sloga, ražot izdevīgāk ir Latvijā nekā Zviedrijā,» secina zvērinātu advokātu biroja BDO Zelmenis & Liberte vecākā nodokļu konsultante Inita Skrodere. Viņa atzīst, ka Latvijā ir ievērojami zemākas personāla izmaksas. «Latvijā ir ne tikai zemākā standarta UIN likme 15%, kamēr Zviedrijā tā ir 26,3%, - bet arī iespaidīgi investīciju veicināšanas atbalsta pasākumi, kādu nav Zviedrijā,» uzsver I. Skrodere.