Vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju iepirkšanās laikā neseko līdzi tēriņiem un precīzi nav varējuši nosaukt skaidrās naudas daudzumu, kāds jautājuma uzdošanas brīdī bija viņu makos, liecina pētījums.
Biedrības Naudas plānošanas centrs (NPC) dibinātāju, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas un AS GE Money, organizētajā aptaujā, lai noskaidrotu, vai cilvēki zina, cik naudas ir viņu makos, tika atklāts, ka vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju iepirkšanās laikā neseko līdzi tēriņiem un precīzi nevarēja nosaukt skaidrās naudas daudzumu, kāds dotajā brīdī bija viņu makos.
Uz jautājumu, vai aptaujātie zina, cik aptaujas veikšanas brīdī viņu makos ir naudas, 42% respondentu atbildēja, ka zina precīzu naudas summu. Savukārt 58% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nevarēja precīzi nosaukt skaidrās naudas daudzumu - 45% atbildēja, ka zinot tikai aptuveno naudas summu, bet 13% aptaujāto nebija ne jausmas par viņu makos esošo naudas daudzumu.
Aplūkojot aptaujas rezultātus, redzams, ka procentuālais skaits starp skaidrās naudas daudzuma zinātājiem palielinās, pieaugot respondentu vecumam. Proti, precīzi zināja nosaukt naudas daudzumu makā 36% respondentu vecumā līdz 20 gadiem un jau 53% respondentu, kuri ir vecāki par 50 gadiem. Apgrieztā tendence vērojama procentuālajā sadalījumā arī starp tiem respondentiem, kuri nezināja, cik daudz naudas dotajā brīdī ir makā. Skaidrās naudas daudzumu makos nevarēja nosaukt 22% respondentu vecumā līdz 20 gadiem un tikai 3% respondentu, kuri ir vecāki par 50 gadiem.
„Ar gadiem cilvēki daudz vērīgāk un plānveidīgāk izturas pret savu budžetu. Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka ļoti lielā mērā to, kā cilvēki attiecas pret naudu, nosaka arī viņu raksturs un dzīves pieredze. Neskatoties uz to, cilvēki izjūt lielāku drošības sajūtu, zinot, cik naudas ir viņu rīcībā. Kontrole pār saviem naudas līdzekļiem ļauj saprātīgāk veikt tēriņus, nenonākot pēkšņā un nepatīkamā finanšu situācijā, kad nākas konstatēt - tērēt vairāk nav ko. Jebkurā gadījumā šādas situācijas ir lieks stress, no kura varētu izvairīties, plānojot savus izdevumus,” skaidro NPC eksperte, psihoterapeite Ginta Ratniece.