Francija, Itālija, Spānija un Beļģija aizliegušas banku un citu finanšu kompāniju akciju īsās pozīcijas pārdošanu, vēsta BBC.
Šāds lēmums pieņemts pēc pamatīgām banku vērtspapīru cenu izmaiņām pēdējās dienās, galvenokārt Francijā, kas palīdzējis veicināt bažas par iespējamām problēmām valsts finanšu sektorā.
Jau vēstīts, ka ievērojami samazinājās Francijas otras lielākās bankas Societe Generale akciju vērtība, kas izraisīja investoru bažas par eirozonas krīzes pastiprināšanos. Finanšu iestāde tomēr noliedza, ka tai būtu problēmas.
Par īsās pozīcijas pārdošanas aizliegumu paziņojusi Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde (ESMA), kā arī minēto valstu nacionālie finanšu tirgu regulatori.
Francijā īsās pozīcijas pārdošanas aizlieguma ilgums būs spēkā 15 dienas un attieksies uz 11 kompāniju akcijām, ieskaitot Francijas lielākās bankas - Societe Generale, BNP Paribas un Credit Agricole.
Arī Spānijas tirgus regulators ir paziņojis, ka aizliegums ilgs 15 dienas, kā arī vajadzības gadījumā tiks pagarināts.
Īsās pozīcijas pārdošana ir prakse, kad fiziskas un juridiskas personas pārdod akcijas, kuru viņu īpašumā nav, bet, kuras ir apsolīts piegādāt, ar nolūku tos vēlāk atpirkt. Ja vērtspapīru cena krīt, īsās pozīcijas pārdevējs pēc attiecīgo vērtspapīru atpirkšanas gūst peļņu no cenu atšķirības.