Ceļojumu biroji, kas organizē braucienus uz Ziemeļkoreju, turpmāk uz izolēto staļinistu valsti varētu nevest amerikāņus. Uzņēmumi sākuši sliekties šādas politikas virzienā, parādoties ziņām par nesen no ieslodzījuma Ziemeļkorejā atbrīvotā ASV tūrista Oto Vormbīra nāvi.
Ķīnā bāzētais ceļojumu birojs Young Pioneer Tours, kas organizēja Vormbīra braucienu uz Ziemeļkoreju, sociālajā tīklā Facebook paziņojis, ka turpmāk amerikāņu ceļotājus uz Ziemeļkoreju nevedīs.
Trīs citi Rietumu uzņēmumi paziņojuši, ka šobrīd izskata jautājumu par to, vai turpmāk organizēt amerikāņu braucienus uz Ziemeļkoreju.
Ceļotāji, kas vēlas apmeklēt Ziemeļkoreju, tur var nokļūt tikai ceļojumu biroju organizētos braucienos. Amerikāņiem ir jāierodas Phenjanā ar lidmašīnu no Pekinas, bet citu valstu pilsoņi drīkst ierasties ar vilcienu.
ASV Valsts departaments uzstājīgi mudina amerikāņus uz Ziemeļkoreju nebraukt.
Ziemeļkoreju ik gadu apmeklē vairāki desmiti tūkstošu Ķīnas ceļotāju, kā arī daži tūkstoši citu valstu pilsoņu.
Ķīnā bāzētais uzņēmums Koryo Tours, kas braucienus uz Ziemeļkoreju organizē kopš 1993.gada un ik gadu tur nogādā aptuveni 2000 ceļotāju, paziņojis, ka "šokējošās traģēdijas dēļ" izvērtēs jautājumu par turpmāko ASV ceļotāju vešanu uz Ziemeļkoreju.
Lielbritānijā bāzētā ceļojumu biroja Lupine Travel vadītājs Dilans Hariss atzina, ka arī viņa uzņēmums apsver jautājumu par turpmāko braucienu organizēšanu amerikāņiem. "Bet attiecībā uz visu citu valstu pilsoņiem nekādu pārmaiņu nebūs," viņš uzsvēra.
ASV bāzētais uzņēmums Uri Tours, kuram ir birojs arī Šanhajā, atzina, ka "pārskata" savu politiku.
Jau ziņots, ka ASV pirmdien miris no Ziemeļkorejas repatriētais amerikāņu students Oto Vormbīrs, kurš atradās komā kopš ieslodzījuma spaidu darba nometnē.
Par 22 gadus vecā Vormbīra nāvi paziņoja viņa ģimene.
Vormbīrs, kurš bija izcietis 18 mēnešus no 15 gadu ilgā ieslodzījuma Ziemeļkorejas spaidu darba nometnē, uz ASV tika repatriēts pagājušajā nedēļā.
Virdžīnijas Universitātes students Vormbīrs 2016.gada janvāra sākumā tika apcietināts, kad viņš mēģināja atstāt Ziemeļkoreju. Students vēlāk atzinās, ka bija paņēmis politisku plakātu no tikai personālam paredzētas zonas Phenjanas viesnīcā, kur uzturējās viņa tūristu grupa.
Vormbīrs 2016.gada februāra beigās reportieru un diplomātu priekšā Phenjanā raudot lūdza viņu atbrīvot un sacīja, ka ir izdarījis "lielāko kļūdu savā mūžā". Saskaņā ar Ziemeļkorejas valsts mediju ziņām Vormbīrs sacīja, ka nozagt plakātu viņam uzdevusi kāda metodistu baznīcas locekle Ohaio štata Vaiomingas pilsētā, kas gribējusi to "kā trofeju".
2016.gada martā tiesa viņam piesprieda 15 gadus spaidu darbos par propagandas plakāta noņemšanu, kas tika atzīta par "naidīgu rīcību" pret Ziemeļkoreju.
Vormbīrs komā atradās vairāk nekā gadu, arī atbrīvošanas brīdī. Pēc viņa repatriācijas ārsti paziņoja, ka Vormbīram ir smagi smadzeņu bojājumi, tomēr nav zināms, kas tos izraisījis.
Ieslodzījumā Ziemeļkorejā joprojām atrodas trīs amerikāņi.